Կոչ ենք անում վարչապետին հրապարակել բոլոր այն լրագրողների և լրատվականների անունները, որոնք գումար են ստացել. «Մեդիա պաշտպան»
20/04/2020 12:05
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան լայվով անդրադառնալով քաղաքական մի շարք հարցերի, խոսեց նաև լրագրողների մասին. «Լրատվական դաշտն ինչպե՞ս է կառավարվել: Լրատվամիջոցների 99%-ը եւ լրագրողների 70%-ն իշխանություններից փող են ստացել։ Հիմա չի ստանում եւ ամբողջ լրատվական դաշտը կատաղած ա, որ հիմա փող չի ստանում: Ուրիշ տեղերից էլ որ ստանում են, վախվխելով են ստանում՝ կարո՞ղ է ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան բացահայտվի, խայտառակ լինեն»։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հորդորում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին չպիտակավորել իր նախկին գործընկերներին և օդում կախված լուրեր չհայտնել։ Կոչ ենք անում վարչապետին հրապարակել բոլոր այն լրագրողների և լրատվականների անունները, որոնք գումար են ստացել։ Այդպիսով` Նիկոլ Փաշինյանը կօգնի հայրենական լրատվությանը, հակառակ դեպքում ստացվում է, որ վարչապետը անհիմն է պիտակավորում լրատվականներին և լրագրողական համայնքին։ Նման գործելաոճը չի բխում ազատ խոսքի իրավունքի շահերից և, փաստացի, կանխակալ վերաբերմունք է ստեղծվում այս կամ այն լրատվականի համար։
Կրկին հիմք է դրվում լրատվականները յուրայինների ու ոչ յուրայինների, սպիտակի ու սևի բաժանման քաղաքականության շարունակության համար։ Կոչ ենք անում նախահարձակ չլինել լրատվականների վրա և կանխակալ և ուղղորդված մոտեցում չցուցաբերել այս կամ այն լրատվականի նկատմամբ։

Media Advocate urges PM to publicize the names of the news outlets and journalists who received money
During his yesterday’s Facebook live RA Prime Minister Nikol Pashinyan addressed several political issues, as well as referred to journalists: “How was the media field controlled? The 99 percent of the news outlets and 70 percent of journalists used to receive money from the authorities. Now they don’t receive money, as a result of which they are furious. Even if they receive money from somewhere they do it cautiously, as they are afraid as if revealed they will be disgraced.
“Media Advocate” Initiative urges the Prime Minister Pashinyan not to label his former colleagues and not to disseminate ungrounded information.
"We urge Pashinyan to publicize the names of the news outlets and journalists who received money. Thus, Pashinyan will do a favour for domestic journalism, otherwise it turns out that Pashinyan baselessly labels journalists and media community at large. This kind of working style is not in the interests of the right to free speech.
This again acts as a basis of continuation of the policy of dividing news outlets into ours (insiders) and theirs (outsiders), whites and blacks. We urge not to attack the news outlets, not to show a biased, targeted approach to the work of this or that news outlet and journalist," the initiative said in a statement.