Կանադայում  հրաձգության զոհերի թիվը հասել է 16-ի
Կանադայի Նոր Շոտլանդիա նահանգում առնվազն 16 մարդ է դարձել հրաձգության զոհ, հայտնում է CBC News- ը՝ վկայակոչելով ոստիկանության հանձնակատարին:
Ավելի վաղ գերատեսչությունից հայտնել էին  տարբեր շրջաններում 13 սպանվածի մասին:  Նրանք նաև նախազգուշացրել էին, որ այդ թիվը կարող է ավելանալ: Սպանվածների թվում կան Կանադայի թագավորական ոստիկանության աշխատակից, ևս մեկ սպա ստացել է աննշան վիրավորում:
Շաբաթ երեկոյան 51-ամյա Գաբրիել Ուորթմանը կրակ է բացել Պորտապիկ քաղաքում և մի շարք այլ վայրերում մարդկանց վրա: Ոստիկանները  փորձել են բռնել նրան մոտ 12 ժամ, գործողությունն ավարտվել է կիրակի առավոտյան Հալիֆաքսի մոտ, կրակողը մահացած է:
Ուորթմանը ոստիկանական համազգեստով էր, բայց նա իրավապահ չէր: Նրա արարքի դրդապատճառները դեռ հայտնի չեն:

Число жертв стрельбы в Канаде увеличилось до 16 человек
В канадской провинции Новая Шотландия жертвами стрельбы стали по меньшей мере 16 человек, передает CBC News со ссылкой на комиссара полиции.
Ранее в ведомстве сообщили о 13 погибших в разных районах. Там также предупреждали, что это число может возрасти. Среди застреленных числится сотрудница королевской канадской конной полиции, еще один сотрудник получил незначительные ранения.
Вечером в субботу 51-летний Габриэл Уортман открыл огонь по людям в городе Портапик и в некоторых других населенных пунктах. Его пытались поймать примерно 12 часов, операция закончилась утром в воскресенье близ Галифакса, стрелок мертв.
На Уортмане была форма, похожую на полицейскую, однако сотрудником правоохранительных органов он не был. Мотивы его поступка пока не известны.