Անհանգստացնող են վերջին օրերի կորոնավիրուսով վարակման դեպքերը բուժաշխատողների շրջանում. Նախարար
Վերլուծելով վերջին 1 շաբաթվա կորոնավիրուսային վարակով նոր դեպքերի թիվը՝ կարող ենք արձանագրել, որ ունենք աճի կայուն տեմպ, որը տատանվում է օրական 3-4% սահմաններում, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Ունենք նաև բուժման մեջ գտնվողների մոտավորապես նույն թիվը, որը տատաննվում է 700-800 սահմաններում:
Վերոշարադրյալը նշանակում է, որ մենք բոլորս պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրենք աճի տեմպը թուլացնելու ուղղությամբ և «իրավունք չունենք» զգոնությունը կորցնելու և թուլանալու:
Հատկապես անհանգստացնող են վերջին օրերի դեպքերը բուժաշխատողների շրջանում թե՛ մարզային, թե՛ Երևանի բուժհաստատություններում:
Բուժաշխատողների կողմից անհատական պաշտպանիչ միջոցների օգտագործումը բազմապատիկ ավելի կարևոր է, քան մեր այլ քաղաքացիների կողմից: Նրանք պետք է պաշտպանեն իրենց, որպեսզի առաջինն իրենք չհանդիսանան վարակի աղբյուր իրենց պացիենտների համար և երկրորդը, որպեսզի կարողանան շարունակել իրենց կարևոր առաքելությունը` բուժօգնություն մատուցելու բազմաթիվ քաղաքացիների:

Случаи заражения среди медперсонала в последние дни вызывают обеспокоенность – министр здравоохранения
Проанализировав число новых случаев заражения коронавирусом за последнюю неделю, можем констатировать, что в Армении наблюдается стабильный темп роста, который колеблется в пределах 3-4% в день, сообщил на своей странице в Facebook министр здравоохранения Арсен Торосян.
«У нас примерно такая же цифра по проходящим лечение пациентам, которая колеблется в пределах 700-800.
Вышеизложенное означает, что мы все должны приложить дополнительные усилия для снижения темпа роста, и мы "не имеем права" терять и ослаблять бдительность.
Особую обеспокоенность вызывают зафиксированные в последние дни случаи заражения среди медперсонала как в областных, так и в медицинских учреждениях Еревана.
Использование медработниками индивидуальных средств защиты во много раз важнее, чем со стороны других наших граждан. Они должны защитить себя, чтобы самим не стать источниками инфекции для своих пациентов, и чтобы суметь продолжить свою важную миссию по оказанию медпомощи многочисленным гражданам», - написал министр.