Վարչապետը հասկանում է, որ երկիրը կանգնած է բավական ծանր փորձության առջև, և դա ամենևին էլ համաճարակը չէ. մարդիկ հաց են ուզելու. Վիգեն Հակոբյան
22/04/2020 13:40
Քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանի գնահատմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երկու օրերի ուղիղ եթերները, որոնք վերաբերում էին հիասթափվածներին, բավական հետաքրքիր է այն առումով, թե ինչու հանկարծ այսպիսի թեմա հայտնվեց վարչապետի մոտ։
«Ինձ համար հետաքրքիրը հենց դա է, թե ինչու վարչապետը հանկարծ սկսեց խոսել հասարակության այն շերտերի մասին, որոնք, ըստ իր բնորոշման, հիասթափված են այսօրվա իշխանություններից։ Մոտ երկու տարի նման բաների մասին վարչապետը գերադասում էր ընդհանրապես չխոսել, և ամեն ինչ էյֆորիկ տոնայնության մեջ էր։ Համարվում էր, որ նոր իշխանության օրոք ոչ ոք չի դժգոհում, բոլորը ցնծության մեջ են, թերևս միակ դժգոհողները և հակահեղափոխականները «սևերն» էին։ Հիմա տեսնում ենք, որ այդ շերտը վարչապետի ներկայացմամբ բավականին լայնացել է և սա նորություն է» , - Aysor.am-ի հետ ասաց Հակոբյանը։
Ինչ վերաբերում է մամուլին թիրախավորելուն, քաղտեխնոլոգն ասաց, որ դա նոր թեմա չի Փաշինյանի մոտ.
«Փաշինյանը պարբերաբար մամուլին անդրադառնում է՝ ներկայացնելով որպես ծախու, սպասարկող մի ոլորտ, որը գումարով սպասարկում է իր տերերին։ Սովորաբար որպես տեր ներկայացվում են նախկին իշխանության նախկին թևերը։ Փաշինյանի քաղաքական խաղացանկում միշտ կա մեղավորի կերպարը, թշնամու կերպարը, ով մեղավոր է բոլոր անհաջողությունների մեջ։ Դրանք մեկ սևերն են, մեկ՝ նախկին օլիգարխնարը, որոնք հիմա գոյություն չունեն, պետական ապարատը, որն ըստ Փաշինյանի՝ դիմադրում է, մամուլը միշտ կա ու կա»։
Վիգեն Հակոբյանի բնորոշմամբ՝ Փաշինյանն ընդհանուր առմամբ ներկայացրել է, թե ովքեր են հիասթափված, և քանի որ այդ շերտն ավելի է ընդլայնվում, քաղտեխնոլոգին ավելի շատ հետաքրքիր է, թե ովքեր հիասթափված չեն.
«Կարծում եմ, որ որոշակի «տրանսֆորմացիա» է տեղի ունեցել Փաշինյանի տրամադրվածության մեջ, գուցե՝ իրավիճակը գնահատելու մեջ։ Նա նկատել է, որ խնդիրներ ունի թե՛ իշխանական թիմում, թե նաև հասկանում է, որ երկիրը կանգնած է բավական ծանր փորձության առջև, և դա ամենևին էլ համաճարակը չէ։ Դա իրական խնդիրն է՝ սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը և մարդիկ այլևս հաց են ուզելու։ Վարչապետը սկսել է հասկանալ, որ այս իրավիճակից քիչ թե շատ բարեհաջող դուրս գալու ռեսուրսները սակավ են»։
Քաղտեխնոլոգի գնահատմամբ՝ անընդունելի է վիրավորելն այս կամ այն խավին, եթե այն նույնիսկ, ըստ Փաշինյանի, հիասթափված է իր իշխանությունից։
«Իր բառապաշարին հիմա ավելացել է այն, թե տեսեք, տեսեք՝ «սամասուդ» չի արվել, և իր այս նյարդային ելույթներում որոշակի անվստահություն է սկսել նկատվել։ Անթույլատրելի է նման ոճով խոսել, և երբ խոսում ես այդ ոճով, պետք է հաշվի առնես, որ կլինեն քաղաքական և այլ ուժեր, որոնք նույն ոճով կարող են պատասխանել։ Սովորաբար այդ պատասխանները երբեք չեն ուշացել։ Սա վտանգավոր է, և այդ ատելություն մթնոլորտ կոչվածը հենց այստեղից է գալիս։ Տհաճ է, երբ լրատվամիջոցներին այդպիսի գնահատական է տալիս մարդ, որն իր ողջ գիտակից կյանքում զբաղվել է լրագրությամբ։ Հայաստանը փոքր երկիր է, և ինֆորմացիան այնքան թափանցիկ է, որ թե լրագրողական, թե քաղաքական աշխարհում բոլորը բոլորին գիտեն և գաղտնիք չկա, և եթե դու մեկին ինչ-որ բանում մեղադրում ես, միանգամից հակադարձում են ոչ պակաս համոզիչ փաստերով», - եզրափակեց խոսքը Հակոբյանը:

Премьер понимает, что страна оказалась перед довольно тяжелым испытанием, и это отнюдь не эпидемия, люди хотят есть – Виген Акопян
22/04/2020 18:54
Политтехнолог Виген Акопян считает, что прямые эфиры Никола Пашиняна в последние два дня, которые касались разочаровавшихся, довольно интересны в контакте того, почему вдруг эта тема привлекла внимание премьера.
«Для меня интересно именно то, почему премьер-министр вдруг начал говорить о тех слоях населения, которые, по его характеристике, разочаровались в сегодняшней власти. Примерно два года премьер-министр предпочитал вообще не говорить на такие темы, и все было в эйфоричных тонах. Считалось, что недовольных нет, все в восторге, и пожалуй, единственны недовольные – это "черные" контрреволюционеры. Сейчас мы видим, что этот слой, как представил премьер, довольно расширился и это – новость», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Виген Акопян.
Что касается нападок на прессу, то политтехнолог заявил, что это не новая тема для Никола Пашиняна.
«Пашинян периодически обращается к прессе, представляя ее как продажную, оказывающую услуги сферу, которая за деньги обслуживает своих хозяев. Обычно в качестве хозяев представляются бывшие звенья бывшей власти. В политической повестке Пашиняна всегда есть образ виновного, врага, который виноват во всех неудачах. Это – то черные, то бывшие олигархи, которые уже не существуют, то государственный аппарат, который, по словам Пашиняна, сопротивляется, и как правило всегда есть пресса», - отметил политтехнолог.
По словам Вигена Акопяна, Пашинян в общем представил тех, кто разочаровался, и поскольку этот слой с каждым днем становится шире, то политтехнолога больше интересуют те, кто еще не разочаровался.
«На мой взгляд, в настроенности Пашиняна произошла определенная "трансформация", возможно, в оценке ситуации. Он заметил, что у него есть проблемы не только в правящей команде, но также понял, что страна оказалась перед довольно тяжелым испытанием, и это отнюдь не эпидемия. Это реальная проблема – социально-экономический кризис и люди начнут требовать еду. Премьер начал осознавать, что у него ограниченные ресурсы для более или менее благополучного выхода их этой ситуации», - отметил Виген Акопян.
По оценке политтехнолога, оскорблять тот или иной слой – недопустимо, если даже он, по словам Пашиняна, разочаровался во власти.
«К его лексикону сейчас прибавилось то, типа смотрите: "самосуда" не было, и в этих его нервных выступлениях заметна некоторая неуверенность. Говорить в подобном стиле недопустимо, поскольку когда говоришь в таком стиле, должен учитывать, что найдутся политические силы, которые ответят тебе в таком же стиле. Обычно эти ответы никогда не запаздывали. Это опасно, и так называемая атмосфера ненависти исходит именно отсюда. Неприятно, когда средствам массово информации дает подобную оценку человек, который всю свою сознательную жизнь занимался журналистикой. Армения – маленькая страна, и информация настолько прозрачная, что как в информационном сообществе, так и в политических кругах все друг друга знают и секретов нет. И когда кого-то в чем-то обвиняешь, тебе сразу отвечают не менее убедительными фактами», - резюмировал политтехнолог.