Գերմանիայում թույլ են տվել մարդկանց վրա փորձարկել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը
Գերմանիայի պատվաստանյութերի և կենսաբժշկական դեղորայքների դաշնային ինստիտուտն առաջին անգամ թույլ է տվել մարդկանց վրա կլինիկական պայմաններում փորձարկել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը, հայտնում են հաստատության մամուլի ծառայությունից:
«Թույլտվությունը պոտենցյալ ռիսկի գնահատման արդյունք է», - ասված է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Թեստային պատվաստանյութն արտադրել է «Biontech» ընկերությունը՝ Մայնց քաղաքում: Այժմ այն կարող է փորձարկվել կամավորների վրա:
«Biontech»-ը մշակել է պատվաստանյութ, որը պարունակում է գենետիկ տեղեկատվություն՝ ռիբոնուկլեինաթթվի տեսքով:
«Կլինիկական թեստավորման առաջին մասում պատվաստվելու են 18-ից 55 տարեկան 200 առողջ մասնակիցներ», - ասված է գիտական հաստատության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

В Германии впервые разрешили тестировать на людях вакцину против коронавируса
Немецкий Федеральный институт вакцин и биомедицинских препаратов PEI (Институт Пауля Эрлиха) выдал первое разрешение на клиническое тестирование вакцины от коронавируса COVID-19, говорится в сообщении пресс-службы учреждения.
"Разрешение - это результат внимательной оценки потенциального риска и пользы кандидата на тестирование", - отметили в пресс-службе.
Тестовую вакцину произвела компания из города Майнц Biontech, теперь она может тестировать ее на добровольцах.
"Тестирование "кандидата на вакцину" на человеке - это важная веха на пути к выработке безопасного и действенного препарата против COVID-19 для населения Германии и не только", - указывает институт.
Biontech разработал РНК-вакцину, которая содержит в себе генетическую информацию в форме рибонуклеиновой кислоты. "В рамках первой части разрешенного клинического тестирования будет привито 200 здоровых участников тестирования в возрасте от 18 до 55 лет", - сообщает пресс-служба научного учреждения.