«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանը վաճառում է իր բնակարանը. Որոշել են հնարավորինս ապահովագրել իրենց
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Բոլորովին պատահաբար estate.am կայքում՝ տների վաճառքի հայտարարությունների բաժնում հայտնաբերեցինք, որ Նիկոլ Փաշինյանը վաճառում է «Հայրենիք» կինոթատրոնի դիմաց գտնվող իր բնակարանը։ Սա այն բնակարանն է, որով Նիկոլ Փաշինյանը հպարտանում էր կուրթանեցի Մեխակի մոտ՝ ասելով. «Ձեռդ, ոտդ տեղը տղա ես, ես էլ չեմ տուն ունեցել, որտեղի՞ց եմ տուն ստեղծել՝ աշխատել եմ 24 ժամ և ստեղծել եմ իմ տունը, դու էլ գնա աշխատիր՝ տուն ստեղծիր»։ Հիմա եկել է նոր տուն «ստեղծելու» ժամանակը։
Բնակարանը վաճառքի է դրված փետրվարի 27-ից, այն գնահատվել է 85 հազար դոլար։ Այսինքն՝ կորոնավիրուսի տարածումից և արտակարգ դրություն հայտարարելուց առաջ է վաճառքի հանվել։ Ըստ ամենայնի, վարչապետը որոշել է նոր տուն գնել՝ կառավարական ամառանոցում ապրելուց հետո դժվար թե ընտանիքը վերադառնա Երրորդ մասի 3 սենյականոց բնակարանը։ Իսկ օրենքն այլևս չի նախատեսում պետության կողմից պաշտոնաթող վարչապետին բնակարանի ապահովում։ Եվ քանի որ իրենց ընդուված՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի մասին օրենքով 50 միլիոն դրամը գերազանցող տան գնման հետ կապված կարող են հետագայում խնդիրներ ծագել, ուստի որոշել են հնարավորինս ապահովագրել իրենց։
Ամենայն հավանականությամբ, տան վաճառքից գոյացած գումարը կօգտագործեն նոր տուն գնելու համար, ասենք, կանխավճարը կվճարեն, մնացածը վարկ կձևակերպեն։ Ի դեպ, սա այն բնակարանն է, որտեղ հեղափոխությունից հետո՝ մի կարճ ժամանակ, անապահով ընտանիք էր ապրում։ Հիշեցնենք. վարչապետի կինը կոչ էր արել՝ ովքեր ունեն չզբաղեցված բնակարաններ, տրամադրեն կարիքավորներին, առանց դրա դիմաց վարձավճար ակնկալելու, և եղան մարդիկ, որոնք արձագանքեցին այդ կոչին»:

«Грапарак»: Никол Пашинян продает свою квартиру, решил застраховать себя насколько возможно
Газета «Грапарак» пишет, что совершенно случайно обнаружила на сайте estate.am в отделе продажи недвижимости объявление о том, что Никол Пашинян продает свою квартиру напротив кинотеатра «Айреник». Это та квартира, которой Никол Пашинян хвастался перед Мехаком из села Куртан, сказав: «Руки-ноги на месте, здоровье на месте, в первую очередь ты сам должен решить вопрос своего дома. Ясно? У меня тоже не было дома, откуда у меня был дом? Я работал 24 часа и создал свой дом».
Сейчас пришло время «создавать» новый дом.
«Квартира выставлена на продажу с 27 февраля, она оценена в 85 тысяч долларов. То есть, она выставлена на продажу еще до распространения коронавируса и введения чрезвычайного положения. По всей видимости, премьер-министр решил приобрести новый дом: вряд ли его семья вернется в трехкомнатную квартиру на 3-ем участке после жизни на правительственной даче. А согласно закону, обеспечения отставного премьер-министра жильем со стороны государства больше не предусмотрено. И поскольку принятый ими закон о конфискации незаконно нажитого имущества может в дальнейшем создать проблемы с покупкой имущества, стоимость которого превышает 50 млн. драмов, они решили застраховать себя насколько возможно. Скорее всего, сумма от продажи будет использована для покупки нового дома, к примеру, внесут задаток, а остальное оформят как кредит. Кстати, это та квартира, в которой после революции какое-то время жила необеспеченная семья.
Напомним, что супруга премьер-министра в свое время призвала тех, у кого есть свободные квартиры, предоставить их нуждающимся людям, причем без какой-либо арендной платы, и были люди, которые откликнулись на этот призыв», - отмечает издание.