Վարչապետը հասկանում է, որ երկիրը կանգնած է բավական ծանր փորձության առջև, և դա ամենևին էլ համաճարակը չէ. մարդիկ հաց են ուզելու. Վիգեն Հակոբյան
22/04/2020 13:40
Քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանի գնահատմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երկու օրերի ուղիղ եթերները, որոնք վերաբերում էին հիասթափվածներին, բավական հետաքրքիր է այն առումով, թե ինչու հանկարծ այսպիսի թեմա հայտնվեց վարչապետի մոտ։
«Ինձ համար հետաքրքիրը հենց դա է, թե ինչու վարչապետը հանկարծ սկսեց խոսել հասարակության այն շերտերի մասին, որոնք, ըստ իր բնորոշման, հիասթափված են այսօրվա իշխանություններից։ Մոտ երկու տարի նման բաների մասին վարչապետը գերադասում էր ընդհանրապես չխոսել, և ամեն ինչ էյֆորիկ տոնայնության մեջ էր։ Համարվում էր, որ նոր իշխանության օրոք ոչ ոք չի դժգոհում, բոլորը ցնծության մեջ են, թերևս միակ դժգոհողները և հակահեղափոխականները «սևերն» էին։ Հիմա տեսնում ենք, որ այդ շերտը վարչապետի ներկայացմամբ բավականին լայնացել է և սա նորություն է» , - Aysor.am-ի հետ ասաց Հակոբյանը։
Ինչ վերաբերում է մամուլին թիրախավորելուն, քաղտեխնոլոգն ասաց, որ դա նոր թեմա չի Փաշինյանի մոտ.
«Փաշինյանը պարբերաբար մամուլին անդրադառնում է՝ ներկայացնելով որպես ծախու, սպասարկող մի ոլորտ, որը գումարով սպասարկում է իր տերերին։ Սովորաբար որպես տեր ներկայացվում են նախկին իշխանության նախկին թևերը։ Փաշինյանի քաղաքական խաղացանկում միշտ կա մեղավորի կերպարը, թշնամու կերպարը, ով մեղավոր է բոլոր անհաջողությունների մեջ։ Դրանք մեկ սևերն են, մեկ՝ նախկին օլիգարխնարը, որոնք հիմա գոյություն չունեն, պետական ապարատը, որն ըստ Փաշինյանի՝ դիմադրում է, մամուլը միշտ կա ու կա»։
Վիգեն Հակոբյանի բնորոշմամբ՝ Փաշինյանն ընդհանուր առմամբ ներկայացրել է, թե ովքեր են հիասթափված, և քանի որ այդ շերտն ավելի է ընդլայնվում, քաղտեխնոլոգին ավելի շատ հետաքրքիր է, թե ովքեր հիասթափված չեն.
«Կարծում եմ, որ որոշակի «տրանսֆորմացիա» է տեղի ունեցել Փաշինյանի տրամադրվածության մեջ, գուցե՝ իրավիճակը գնահատելու մեջ։ Նա նկատել է, որ խնդիրներ ունի թե՛ իշխանական թիմում, թե նաև հասկանում է, որ երկիրը կանգնած է բավական ծանր փորձության առջև, և դա ամենևին էլ համաճարակը չէ։ Դա իրական խնդիրն է՝ սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը և մարդիկ այլևս հաց են ուզելու։ Վարչապետը սկսել է հասկանալ, որ այս իրավիճակից քիչ թե շատ բարեհաջող դուրս գալու ռեսուրսները սակավ են»։
Քաղտեխնոլոգի գնահատմամբ՝ անընդունելի է վիրավորելն այս կամ այն խավին, եթե այն նույնիսկ, ըստ Փաշինյանի, հիասթափված է իր իշխանությունից։
«Իր բառապաշարին հիմա ավելացել է այն, թե տեսեք, տեսեք՝ «սամասուդ» չի արվել, և իր այս նյարդային ելույթներում որոշակի անվստահություն է սկսել նկատվել։ Անթույլատրելի է նման ոճով խոսել, և երբ խոսում ես այդ ոճով, պետք է հաշվի առնես, որ կլինեն քաղաքական և այլ ուժեր, որոնք նույն ոճով կարող են պատասխանել։ Սովորաբար այդ պատասխանները երբեք չեն ուշացել։ Սա վտանգավոր է, և այդ ատելություն մթնոլորտ կոչվածը հենց այստեղից է գալիս։ Տհաճ է, երբ լրատվամիջոցներին այդպիսի գնահատական է տալիս մարդ, որն իր ողջ գիտակից կյանքում զբաղվել է լրագրությամբ։ Հայաստանը փոքր երկիր է, և ինֆորմացիան այնքան թափանցիկ է, որ թե լրագրողական, թե քաղաքական աշխարհում բոլորը բոլորին գիտեն և գաղտնիք չկա, և եթե դու մեկին ինչ-որ բանում մեղադրում ես, միանգամից հակադարձում են ոչ պակաս համոզիչ փաստերով», - եզրափակեց խոսքը Հակոբյանը:

Armenia’s PM understands that country faces complicated trial and it is not epidemic but social-economic crisis: political technologist
22/04/2020 14:16
Political technologist Vigen Hakobyan says the two live videos of Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan relating to the disappointed was rather interesting regarding the topic he chose to refer to.
“This circumstance is rather interesting, why the prime minister suddenly referred to the layers of the society who as he described are disappointed from today’s authorities. For already two years the premier was preferring not to speak about such things and everything was in euphoric mood. It was considered that there are no complains during the ruling of these authorities and all were happy with only counter-revolutionaries being the “blacks” and dissatisfied,” the expert said, speaking to Aysor.am.
“Now we see that according to the prime minister these layer has widened and it was news,” he stressed.
As to targeting the media, Hakobyan said it is not news.
“Pashinyan refers to press periodically, describing it venal, serving owners for money. Usually the owners are presented as wings of previous authorities.
Pashinyan’s game lists always has a character of a guilty, of an enemy who is guilty in all the failures. These were once blacks, once former oligarchs, who now do not exist, state apparatus, which, according to him, is confronting, and the press,” Hakobyan said.
The expert said Pashinyan in general presented the disappointed and as far as their layers widen, a question raises who is not disappointed.
“I think some transformation occurred in Pashinyan’s mood, or in how he assesses the situation. He noticed that he has issues both in the ruling team and understands that the country is facing rather complicated trial and it is not the epidemic at all. It is a real issue – social-economic crisis.
The prime minister started to understand that there is a lack of resources for successful way out,” Hakobyan stressed.
The expert said it is inadmissible to offend this or that layer even if they, according to Pashinyan, are disappointed from the authorities.
“It is unacceptable to speak in such style, when you are speaking so, you must take into account that there will be political and other forces who can respond in the same way. Usually such responds were never late. It is rather dangerous and the atmosphere of hatred comes from this. It is unpleasant when mass media receives such assessment by a person who dealt with journalism during all his life,” he said, adding that Armenia is a small country and information is so transparent that everyone in journalism field and in political world knows each other and it is not a secret that when someone is being accused of anything he/she immediately opposes with not less grounded facts.