Իրանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է փոխանցվել ամերիկյան իշխանություններին
Իրանի ԱԳՆ-ն բողոք է հայտնել Թեհրանում Միացյալ Նահանգների շահերը ներկայանող Շվեյցարիայի դեսպանին՝ կապված ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հայտարարության հետ, որի համաձայն՝ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են գրոհել Իրանի ռազմածովային նավատորմի վրա:
Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբբաս Մուսավին:
«Նոտա է փոխանցվել ամերիկյան իշխանություններին՝ Իրանի վճռական բողոքով ԱՄՆ-ի ուժերի կողմից սպառնալիքների դեմ», - ասվում է հայտարարության մեջ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ռազմածովային ուժերին հրաման է տվել անհրաժեշտության դեպքում ոչնչացնել իրանական ռազմանավերը:

МИД Ирана выразил протест США из-за угроз иранским кораблям
МИД Ирана выразил протест послу Швейцарии в Тегеране, представляющему интересы США, в связи с заявлением американского лидера Дональда Трампа о готовности ВМС при необходимости атаковать иранские военные корабли.
Об этом сообщил официальный представитель иранского внешнеполитического ведомства Аббас Мусави.
«Была передана нота для американских властей с решительным протестом Ирана на угрозы американских сил, в том числе на их незаконное присутствие и действия, дестабилизацию морской навигации в северной части Персидского залива и рядом с побережьем Ирана», — говорится в заявлении, которое приводит РИА Новости.
Ранее Трамп заявил, что дал распоряжение ВМС уничтожать иранские боевые корабли, которые преследуют американские суда в море.