Միանում ենք մարդկությանը՝ հիշատակի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի՝ 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկի զոհերին. Դոնալդ Թրամփ
24/04/2020 18:26
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ներկայացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձը.
«Այսօր մենք միանում մարդկությանը՝ հիշատակի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի՝ 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկի զոհերին։ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին՝ 1915թ․ սկսած, տեղահանություններին, կոտորածներին ու մահվան երթերին զոհ են գնացել մեկուկես միլիոն հայեր։ Հիշատակի այս օրը մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում մաքառումների ուղով անցած ու իրենց կյանքը կորցրած զոհերին և, միաժամանակ, փաստում մեր հանձնառությունն ի նպաստ առավել մարդասիրական ու խաղաղ աշխարհի։
Ամեն տարի Ապրիլի 24-ին մենք վերհիշում ենք հայ և ամերիկացի ժողովուրդների ամուր ու տևական կապերը։ Մենք հպարտանում ենք Ամերիկայի հայկական և սիրիական նպաստամատույց կոմիտեն հիմնած ամերիկացիներով, որոնց 1915թ․ սկիզբ առած առաջադեմ նախաձեռնության շնորհիվ հայ փախստականներին էր հասնում այնքան անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը, և երախտապարտ ենք այն հազարավոր ամերիկացիներին, որոնք վտարանդի հայերին աջակցելու նպատակով միջոցներ տրամադրեցին կամ կամավորագրվեցին։
Այս օրը մենք արժանին ենք մատուցում հայ ժողովրդի ուժին ու տոկունությանը՝ ի դեմս ողբերգության։ Բարեբախտաբար, բազմաթիվ հայեր հանգրվան են գտել մեր ափերում՝ բերելով իրենց հարուստ մշակույթը և իրենց ներդրումն ունեցել մեր երկրի կյանքում՝ տալով մեծ պատիվների արժանացած զինվորականներ, հայտի արտիստներ, անվանի ճարտարապետներ և հաջողակ գործարարներ։
Մենք ողջունում ենք հայերի ու թուրքերի ջանքերն՝ ուղղված ցավոտ անցյալի ճանաչմանն ու դրա հետ հաշվի նստելուն։ Մենք համոզված ենք, որ այսօր պարտավոր ենք ոգեկոչել զոհերին և վերահաստատել ամբողջ աշխարհում խոցելի կրոնական ու էթնիկ փոքրամասնություններին պաշտպանելու մեր հանձնառությունը», - ասված է ԱՄՆ նախագահի ուղերձում:

В этот день необходимо помнить о тех, кто страдал и погиб: Заявление Дональда Трампа в связи с годовщиной Геноцида армян
24/04/2020 18:42
Президент США Дональд Трамп в 105-ую годовщину Геноцида армян в Османской империи заявил, что приветствует попытки примирения между армянами и турками.
«Мы приветствуем усилия армян и турок по признанию своей болезненной истории и примирению с ней. В этот день необходимо помнить о тех, кто страдал и погиб, и подтвердить нашу приверженность защите уязвимых религиозных и этнических меньшинств по всему миру», - говорится в заявлении Трампа.
Он вновь назвал события 1915 года армянским термином Мец Егерн, что значит «великая резня», но воздержался от слова «геноцид».
Трамп заявил, что 24 апреля в США вспоминают не только о полутора миллионах погибших, но и о тесной исторической связи между американцами и армянами.
«Нам повезло, что столь много армян принесли свою богатую культуру на наши берега и сделали такой большой вклад в развитие нашей страны. Среди них были награжденные многими наградами солдаты, признанные работники развлекательной индустрии и архитекторы, успешные бизнесмены», - заявил Трамп.