Ասանժի փաստաբանները կխնդրեն հետաձգել արտահանձնման վերաբերյալ լսումները
Wikileaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի փաստաբանները կփորձեն հետաձգել արտահանձնման վերաբերյալ դատական լսումները, քանի որ կորոնավիրուսի պադեմիայի պատճառով չեն կարողանում լիարժեք կապ պահպանել իրենց պաշտպանյալի հետ:
«Ջուլիան Ասանժի փաստաբանները երկուշաբթի կվերադառնան դատարան՝ նրա արտահանձնման վերաբերյալ դատական լսումները հետաձգելու միջնորդություն ներկայացնելու համար: Լսումները պետք է վերսկսվեն Բելմարշ բանտին կից դատարանում՝ մայիսի 18-ին: Բայց Ասանժի փաստաբանները նշելու են, որ իրենց հաճախորդի հետ չեն կարողանում լիարժեք կապ պահպանել, ինչի պատճառով էլ լսումները պետք է հետաձգել», - ասվում է Ասանժին արտահանձնման դեմ ուղղված արշավի հայտարարության մեջ:
Ասանժը, որը Շվեդիայում 2010 թվականից մեղադրվում է սեռական ոտնձգությունների և բռնաբարության համար 2012-ի հունիսից թաքնվում է Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը՝ սկանդինավյան երկիր արտահանձնման վախի պատճառով:
2019 թվականի ապրիլի 11-ի առավոտյան նա կալանավորվել է Միացյալ Նահանգների խնդրանքով: Լոնդոնի դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել գրավի պայմանները խախտելու համար և դատապարտել 11 ամսվա ազատազրկման: Արտահանձնման վերաբերյալ լսումները սկսվել են նախորդ տարվա մայիսի 2-ին:
Շուտով ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են, որ մեղադրանք են առաջադրել Ասանժին լրտեսության մասին օրենքը խախտելու և դասակարգված տեղեկատվության բացահայտման 17 դրվագներով:

Адвокаты Ассанжа будут просить перенести слушания по экстрадиции
Адвокаты основателя Wikileaks Джулиана Ассанжа будут добиваться переноса слушаний по делу о его экстрадиции в связи с отсутствием полного доступа к клиенту из-за пандемии коронавируса, говорится в заявлении кампании против экстрадиции Ассанжа.
"Адвокаты Джулиана Ассанжа в понедельник вернутся в суд для аргументации в пользу переноса слушаний по его делу об экстрадиции на более поздний срок. Слушания должны возобновиться в суде при тюрьме Белмарш 18 мая. Но адвокаты Ассанжа будут говорить о том, что у них нет полного и беспрепятственного доступа к клиенту", - говорится в заявлении.
"Вследствие кризиса с коронавирусом их и без того ограниченный доступ сократился до неприемлемо низкого уровня", - отмечается в документе.
Ассанж, обвиненный в Швеции в 2010 году в сексуальных домогательствах и изнасиловании, скрывался с июня 2012 года в посольстве Эквадора в Лондоне, опасаясь экстрадиции в скандинавскую страну. Утром 11 апреля 2019 года его задержали по запросу США.
Суд в Лондоне признал его виновным в нарушении условий выхода под залог и приговорил к 11 месяцам тюрьмы. Слушания по вопросу об экстрадиции начались 2 мая прошлого года. Вскоре после этого власти США объявили о том, что предъявили Ассанжу новые обвинения в 17 эпизодах нарушения закона о шпионаже и раскрытии секретной информации. В случае выдачи в США Ассанжу грозит тюремное заключение сроком до 175 лет.