Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել այս հողերում և պիտի քննարկվի հենց Թուրքիայի խորհրդարանում. Կարո Փայլան
24/04/2020 12:17
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը համոզված է, որ անցյալի իրողությունների հետ առերեսվելու միակ վայրը այդ երկրի խորհրդարանն է։ Ըստ նրա՝  Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նման թեմայով քննարկումներ պիտի տեղի ունենան 100-րդ տարվա կենսագրությունը բոլորող Թուրքիայի խորհրդարանում։ Այդ մասին գրում է Ermenihaber.am-ը։
«Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) ընդդիմադիր պատգամավորն այս մասին հայտնել է թուրքական «Evrensel» թերթի հետ զրույցում։
«Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել այս հողերում։ Հայ ժողովուրդը և նրա մշակութային արժեքները ոչնչացվել են։ Ավաղ, 105 տարի շարունակ անցյալի հետ առերեսում չի եղել, դեռ մի բան էլ ժխտողական քաղաքականությունն է շարունակվել»,- շեշտել է Փայլանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատու երիտթուրք ղեկավարներից Թալեաթի և Էնվերի անուններով դեռ պողոտաներ ու զբոսայգիներ կան։ Թուրքիայում։ Կործանարար նույն քաղաքականությունը, ըստ Փայլանի, այսօր էլ շարունակվում է կիրառվել քուրդ ժողովրդի նկատմամբ։ Ատելության հանցագործություններին վերջ դնելու համար հարկավոր է առերեսվել անցյալի հետ։ Հայ պատգամավորի կարծիքով, եթե դա տեղի չունենա, ապա հանցագործությունների կրկնման ռիսկը ավելի հավանական կդառնա։
Փայլանը նաև հիշեցրել է, որ անցած տարիներին՝ սկսած 2013-ից, Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցավակցական ուղերձ է հղել ապրիլի 24-ին, բայց ոչ մի անգամ չի խոսել ցեղասպանության հանցագործների մասին։
«Ցավակցելով հանդերձ 105 տարի անց էլ ինքն է հալածանքները շարունակում։ Բանտերում չպետք է լինեն քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ»։
Անդրադառնալով այլ երկրների խորհրդարանների կողմից Հայոց ցեղասպասպանության մասին բանաձևերի ընդունմանը՝ Կարո Փայլանը նշել է. «Այդ ամենը մեր վերքերը չեն ապաքինում։ Անհրաժեշտ է, որ մեր երկրի խորհրդարանում այդ հարցը քննարկվի։ Աշխարհասպյուռ հայությունը արդարությունը պիտի կարողանա գտնել հենց Թուրքիայի խորհրդարանում։  Վաղը ես խորհրդարանին առաջարկելու եմ առերեսվել Հայոց ցեղասպանության հետ և արդարացի անվանում տալ կատարվածին»։

Гаро Палян: Геноцид армян был совершен на этих землях и должен обсуждаться именно в парламенте Турции
24/04/2020 14:46
Депутат турецкого парламента Гаро Пайлан уверен, что единственное место, где Турция должна посмотреть в лицо собственной истории – это парламент, сообщает «Ermenihaber».
«По случаю 105-й годовщины Геноцида армян подобные обсуждения должны состояться именно в парламенте Турции, который был создан еще 100 лет назад», - заявил в интервью изданию «Evrensel» армянский депутат от оппозиционной Демократической партии народов (HDP).
«Геноцид армян был осуществлен на этих землях. Армянский народ и его культурное наследие были уничтожены. Увы, на протяжении 105 лет Турция так и не столкнулась со своей историей, более того, политика отрицания продолжалась», - отметил Гаро Палян.
Он напомнил, что в Турции все еще есть проспекты и парки, которые названы в честь руководителей младотурков Талаата и Энвера, ответственных за Геноцид армян. По словам Паляна, такая же губительная политика проводится сейчас в отношении курдов. Чтобы положить конец преступлениям ненависти, необходимо взглянуть в глаза своей истории. Если этого не произойдет, риск повторения подобных преступлений еще больше возрастет.
Депутат отметил также, что, начиная с 2013 года, нынешний президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направлял послания соболезнования по случаю 24 апреля, однако никогда не говорил о преступлениях геноцида.
Касаясь принятия резолюций о Геноциде армян парламентами других стран, Гаро Палян отметил:
«Все это не залечивает наших ран, Необходимо, чтобы этот вопрос был рассмотрен в парламенте Турции. Разбросанные по миру армяне должны и могут найти справедливость именно в парламенте Турции. Завтра я предложу столкнуться с фактом Геноцида армян и дать справедливое название произошедшему».