Միանում ենք մարդկությանը՝ հիշատակի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի՝ 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկի զոհերին. Դոնալդ Թրամփ
24/04/2020 18:26
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ներկայացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձը.
«Այսօր մենք միանում մարդկությանը՝ հիշատակի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի՝ 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկի զոհերին։ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին՝ 1915թ․ սկսած, տեղահանություններին, կոտորածներին ու մահվան երթերին զոհ են գնացել մեկուկես միլիոն հայեր։ Հիշատակի այս օրը մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում մաքառումների ուղով անցած ու իրենց կյանքը կորցրած զոհերին և, միաժամանակ, փաստում մեր հանձնառությունն ի նպաստ առավել մարդասիրական ու խաղաղ աշխարհի։
Ամեն տարի Ապրիլի 24-ին մենք վերհիշում ենք հայ և ամերիկացի ժողովուրդների ամուր ու տևական կապերը։ Մենք հպարտանում ենք Ամերիկայի հայկական և սիրիական նպաստամատույց կոմիտեն հիմնած ամերիկացիներով, որոնց 1915թ․ սկիզբ առած առաջադեմ նախաձեռնության շնորհիվ հայ փախստականներին էր հասնում այնքան անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը, և երախտապարտ ենք այն հազարավոր ամերիկացիներին, որոնք վտարանդի հայերին աջակցելու նպատակով միջոցներ տրամադրեցին կամ կամավորագրվեցին։
Այս օրը մենք արժանին ենք մատուցում հայ ժողովրդի ուժին ու տոկունությանը՝ ի դեմս ողբերգության։ Բարեբախտաբար, բազմաթիվ հայեր հանգրվան են գտել մեր ափերում՝ բերելով իրենց հարուստ մշակույթը և իրենց ներդրումն ունեցել մեր երկրի կյանքում՝ տալով մեծ պատիվների արժանացած զինվորականներ, հայտի արտիստներ, անվանի ճարտարապետներ և հաջողակ գործարարներ։
Մենք ողջունում ենք հայերի ու թուրքերի ջանքերն՝ ուղղված ցավոտ անցյալի ճանաչմանն ու դրա հետ հաշվի նստելուն։ Մենք համոզված ենք, որ այսօր պարտավոր ենք ոգեկոչել զոհերին և վերահաստատել ամբողջ աշխարհում խոցելի կրոնական ու էթնիկ փոքրամասնություններին պաշտպանելու մեր հանձնառությունը», - ասված է ԱՄՆ նախագահի ուղերձում:

On this day, we believe it is our obligation to remember those who suffered and perished: U.S. President issues statement on Armenian Remembrance Day
U.S. President Donald Trump issued a statement on the Memorial Day of the Armenian Genocide.
“Today, we join the global community in memorializing the lives lost during the Meds Yeghern, one of the worst mass atrocities of the 20th century. Beginning in 1915, 1 and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths in the final years of the Ottoman Empire. On this day of remembrance, we pay respect to those who suffered and lost their lives, while also renewing our commitment to fostering a more humane and peaceful world.
Every year on April 24, we reflect on the strong and enduring ties between the American and Armenian peoples. We are proud of the founders of the American Committee for Armenian and Syrian Relief, a ground-breaking effort established in 1915 that provided crucial humanitarian support to Armenian refugees, and grateful for the thousands of Americans who contributed or volunteered to help Armenians expelled from their homes.
On this day, we bear witness to the strength and resiliency of the Armenian people in the face of tragedy. We are fortunate that so many Armenians have brought their rich culture to our shores and contributed so much to our country, including decorated soldiers, celebrated entertainers, renowned architects, and successful business people.
We welcome efforts by the Armenians and Turks to acknowledge and reckon with their painful history. On this day, we believe it is our obligation to remember those who suffered and perished and reaffirm our commitment to protecting vulnerable religious and ethnic minorities around the world.”