Կոնգոյի ԴՀ-ի հյուսիս-արևելքում գրոհայինների հարձակման հետևանքով զոհվել է 19 մարդ
Կոնգոյի Դեմոկրատական   հանրապետության հյուսիսարևելյան  Իտուրի հյուսիսարևելյան նահանգում գտնվող գյուղի վրա CODECO-ի  գրոհայինների հարձակման հետևանքով 19-ը մարդ է զոհվել:
Մահագիի տարածքի քաղաքացիների հասարակության ներկայացուցիչ Ժակ Տոբինոն հաստատել է այդ տեղեկությունները և նշել, որ հարձակումը տեղի է ունեցել ուրբաթ:
«Գրոհայինները հարձակվել են Նգուրահի գյուղի վրա և հանգիստ տիրություն արել այնտեղ: Այս պահի դրությամբ մենք ունենք 19 սպանված, շատերը տուժել են. Նրանց  ուղարկել են հիվանդանոց» - ասել է Տոբինոն:
Նա հավելել է որ ապստամբները նաև այրել են մի քանի տներ: Հարձակումների հետ կապված իրավիճակը հանգեցրել է այն բանի, որ բնակիչները զանգվածաբար լքել են իրենց տները: Պարբերականը նշում է, որ վերջերս CODECO- ի գրոհայինները սկսել են հաճախ հարձակվելԿոնգոյի տարածքների բնակիչների վրա:

На северо-востоке ДР Конго погибли 19 человек при нападении боевиков
Девятнадцать человек погибли в результате нападения вооруженных боевиков CODECO на деревню в северо-восточной провинции Демократической Республики Конго (ДРК) Итури, сообщает местный портал Actualite.
Представитель общества граждан территории Махаги Жак Тобино подтвердил изданию эту информацию и указал, что атака произошла в пятницу.
"Нападавшие атаковали деревню Нгурахи и спокойно там хозяйничали. На настоящий момент мы насчитываем 19 убитых соотечественников, многие пострадали - их направляют в больницу... Верные правительству силы прибыли из центра Берунды для вмешательства в происходящее и отбили это нападение, хотя довольно вяло", - заявил порталу Тобино.
Он добавил, что повстанцы сожгли также несколько домов. Ситуация с нападениями привела к тому, что жители массово покидают свои жилища. Издание отмечает, что в последнее время боевики CODECO все чаще нападают на жителей конголезских территорий Джугу, Махаги и Ируму.