«Իմ մասով էլ կա բացթողում». ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը մասնակցել է Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի նիստին
27/04/2020 17:23
Ներկայացրել ենք իրականությունը, որը եղել է, Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողներին ասաց Արցախի Հանրապետության ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն, ով 2016թ.-ին զբաղեցնում էր Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնը:
«Տվել եմ բոլոր հարցերի պատասխանները, որոնք հուզել են հանձնաժողովին։ Ցանկացած հարց ստացել է իր պատասխանը։ Ներկայացրել ենք այն իրականությունը, որը եղել է ապրիլյան գործողությունների ընթացքում», - ասաց Մնացականյանը։
Հարցին՝ ի՞նչ բացթողումներ են եղել, կարո՞ղ էին դրանք ազդեցություն ունենալ պատերազմի ընթացքի վրա՝ Մնացականյանը պատասխանեց.
«Իհարկե՝ ոչ»։
Ճշտող հարցին, թե ի վերջո քանի՞ հետկար ենք կորցրել Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում, քանի որ շահարկվում է 400-ից 800 հեկտարը, Մնացականյանն արձագանքեց.
«Մեր հաշվարկով՝ մինչև 400 հեկտար»։
Հարցին՝ ինքն անձամբ ունեցե՞լ է բացթողում՝ Մնացականյանը պատասխանեց.
«Իմ մասով էլ կա բացթողում»։
Ինչ բացթողման մասին է խոսքը՝ Մնացականյանը չմանրամասնեց, իսկ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը կոչ արեց սպասել հանձնաժողվի աշխատանքների եզրակացությանը։
Քոչարյանն իր հերթին նշեց, որ հանձնաժողովը ստացել է անկեղծ պատասխաններ ու բարձր է գնահատում այսօրվա հանդիպումը։
«Մենք այսօր աշխատանքի վերջնական փուլում ունեցել ենք շատ կարևոր հանդիպում։ Ես՝ որպես հանձնաժողովի նախագահ, և մեր հանձնաժողովի անդամները կարող ենք հաստատել դա», - ասաց նա։

Former commander of Artsakh Defense Army Levon Mnatsakanyan visited today Armenia’s National Assembly to answer the questions of the committee set to investigate the circumstances of the April war.
Speaking to reporters after the session, Mnatsakanyan said that he has presented the reality.
“I answered to all the questions the committee members were interested in. Each question had an answer. We have presented the reality, everything that happened during the April military actions,”Mnatsakanyan said.
Asked about possible flaws and whether they affected the pact of the war, Mnatsakanyan said there were no such mistakes.
To the question on how many hectares have been lost as a result of April war as it is being spoken about 400-800 hectares, Mnatsakanyan said, “According to our calculations, up to 400 hectares.”
As to whether he personally had a flaw, Mnatsakanyan said yes.
Mnatsakanyan refused to unveil the details while chairman of the committee Andranik Kocharyan urged to wait the conclusion of the committee.
Kocharyan said, the committee received frank answers to the questions and highly assesses today’s meeting.
“In the final phase of our work we had a very significant meeting. As a chairman of the committee I can confirm it,” he said.