Անվճարունակ քաղաքացիներն հանրային պաշտանները կաջակցեն լրացնել օգնություն ստանալու դիմումները. Արա Զոհրաբյան
27/04/2020 12:33
Մեր այս ծրագրի շահառուները հիմնականում անվճարունակ խավի ներկայացուցիչներն են: Հանրային պաշտպանի գրասենյակի շահառուները ևս անվճարունակ անձինք են, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով իրենց նախաձեռնությանը՝ հանրային պաշտպանների միջոցով օգնել քաղաքացիներին լրացնել կորոնավիրուսի սոցիալական հետևանքների չեզոքացման ծրագրերի դիմումները:
«Քանի որ շատ քաղաքացիներ կարող են չգիտակցել, որ հնարավորություն ունեն օգտվել իրավաբանական օգնությունից, այս ծրագրով, կարծես, նրանց հիշեցնում ենք այդ մասին», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Արա Զոհրաբյանը նշեց, որ նախորդ օրերին մի շարք քաղաքացիների կողմից զանգեր են ստացել, մարդիկ հետաքրքրվել են, թե ինչպես ճիշտ լրացնել դիմումները:
«Այդտեղից էլ այս գաղափարը ծագել է, քաղաքացիների զանգերից հետո որոշել ենք համապատասխան հայտարարություն տարածել», - նշեց ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահը:
ՀՀ փաստաբանների պալատի խոսնակ Հայկ Հակոբյանն իր հերթին մեզ տեղեկացրեց, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանում գործում է 83 հանրային պաշտպան, որից 31-ը՝ Երևանում:
«Դիմումները ճիշտ լրացնելու հարցով քաղաքացիներին պետք է օգնեն միայն քաղաքացիական գործերով զբաղվող փաստաբաները», - նշեց նա:

Общественные защитники помогут неплатежеспособным гражданам заполнить заявления о социальной помощи – Ара Зограбян
27/04/2020 13:19
«Бенефициары нашей программы в основном представители неплатежеспособного населения. Бенефициарами офиса общественного защитника также являются неплатежеспособные граждане», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян, касаясь инициативы по оказанию помощи гражданам при заполнении заявлений в рамках программ по нейтрализации экономических последствий коронавируса.
«Поскольку многие граждане не знают о том, что могут воспользоваться юридической помощью, мы решили напомнить им об этом», - сказал Ара Зограбян.
Он отметил, что за прошедшее время поступали звонки от ряда граждан, люди интересовались, как правильно заполнять заявления.
«В результате возникла эта идея. Мы решили распространить заявление после звонков граждан», - отметил председатель Палаты адвокатов Армении.
Пресс-секретарь Палаты адвокатов Айк Акопян в свою очередь сообщил, что на данный момент в Армении действуют 83 общественных защитника, из них более 50 в Ереване.
«По вопросу правильного заполнения заявлений гражданам должны оказывать помощь только адвокаты, которые занимаются гражданскими делами», - отметил он.