12-րդ դասարանի ավարտական քննությունները չեն անցկացվելու․ նախարար
Դպրոցներում 12-րդ դասարանի ավարտական քննությունները չեն անցկացվելու, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Ամփոփումը տեղի է ունենում նույն ձևով ինչ 4-րդ և 9-րդ դասարանների դեպքում։ Հաշվի առնելով, որ աշակերտների մի մասը ավարտական քննությունները հանձնել են նախորդ տարվա դեկտեմբերին՝ վերջիններիս հնարավորություն է տրվում ընտրել՝ կա՛մ պահպանել քննության արդյունքը, կա՛մ ընտրել տարեկան գնահատականը՝ որպես ատեստատում քննական գնահատական։ Ատեստատները տրվում են մինչև մայիսի 25-ը», - ասաց նա։
Քոլեջների և ուսումնարանների շրջանավարտների համար դիպլոմային աշխատանքների պաշտպանություն և ավարատական քննություններ ևս չեն լինի, ամփոփումը կլինի ինչպես դպրոցականների ավարտականների դեպքում։
«Եթե սովորողը գնահատական չունի երկրորդ կիսամյակում, տարեկանը նշանակվում է ուսոււմնական տարվա առջաին տարվա արդյունքով։ Դիպլոմներ տրվում են մինչև հունիսի 5-ը», - ասաց նա:

Выпускные экзамены в 12-х классах не будут проводиться – Араик Арутюнян
В школах выпускные экзамены в 12-х классах проводиться не будут, заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
«Результаты будут обобщаться как в 4-ом и 9-ом классах. Учитывая, что часть учеников сдала выпускные экзамены в декабре прошлого года, им будет дана возможность выбрать в качестве экзаменационной оценки в аттестате либо результат экзамена, либо годовую оценку. Аттестаты будут выданы до 25 мая», - сказал Араик Арутюнян.
Отменена также защита дипломных работ и выпускные экзамены для выпускников колледжей и училищ, обобщение результатов будет проводиться как в случае выпускных экзаменов школьников.
«Если у ученика нет оценок во втором полугодии, годовая оценка выводится по результатам первого полугодия. Дипломы выдаются до 5 июня», - отметил министр.