Սեուլը մեկնաբանել է Կիմ Չեն Ընի առողջության մասին լուրերը
Հարավային Կորեայի կառավարությունը չի նկատել ոչ մի նշան, որը հաստատում է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի առողջության հետ կապված խնդիրների լուրերը, երկուշաբթի Սեուլում կայացած ճեպազրույցում հայտնել է Ազգային միավորման հարցերի նախարարության ներկայացուցիչը:
«Նախագահի (ԿԺԴՀ Պետական   խորհրդի) Կիմ Չեն Ընի առողջական խնդիրների մասին լուրերի հետ կապված, որոնք հաստատում են դա՝ Հյուսիսային Կորեայում նշաններ չկան, և ոչ մի արտառոց միտումներ չեն նկատվել, ինչպես արդեն հայտարարվել էր Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահության նիստում», - մեջբերել է Ռոնհապն Ազգային միասնության  նախարարության ներկայացուցիչ Չո Հե Սիլի խոսքերը:
Ավելի վաղ արտասահմանյան ԶԼՄ-ները հայտնել էին Կի Չեն Ընի առողջական վիճակի վատթարացման մասին, նաև ենթադրվում էր, որ նա մահացել է: Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարն արդեն տևական ժամանակ չէր հայտնվում հանրության արջև:

В Сеуле прокомментировали слухи о здоровье Ким Чен Ына
Правительство Южной Кореи не заметило никаких признаков, подтверждающих слухи о проблемах со здоровьем северокорейского лидера Ким Чен Ына, заявило в понедельник в Сеуле министерство по делам национального объединения.
"В связи со слухами о проблемах со здоровьем председателя (Госсовета КНДР) Ким Чен Ына в Северной Корее нет признаков, их подтверждающих, и никаких необычных тенденций не замечено, как уже было объявлено на заседании президиума Совета национальной безопасности", - приводит агентство Рёнхап слова с брифинга в Сеуле представителя министерства по делам национального объединения Чо Хе Силь.
Ранее в зарубежных СМИ появились сообщения о проблемах со здоровьем Ким Чен Ына и даже предположения о его "смерти" в связи с тем, что он не появлялся дважды на важных мероприятиях в КНДР.