ԱՄՆ-ի ափերին արձանագրվել է նավթային լցանավերի աննորմալ կուտակում
Արդեն մի քանի օր է, ինչ տասնյակ նավթային լցանավեր են կանգնած Կալիֆոռնիայի ափերի մոտ: Այս մասին հաղորդել են ԱՄՆ-ի առափնյա պահապանությունից:
Անցած շաբաթվանից ի վեր նոր նավեր են ժամանել ջրային տարածք: Ապրիլի 23-ի տվյալով՝ Լոնգ Բիչի նավահանգստում խարսխվել է 27 լցանավ: Նավահանգստային կարգավարները և զինվորականները վերահսկում են «եզակի իրավիճակը» և ապահովում այլ նավերի և շրջակա միջավայրի անվտանգությունը:
Ըստ The Wall Street Journal-ի՝ նավթային շուկայի խարխլման պատճառով ցամաքային պահեուստների համար տարածքների պակաս կա: Առևտրականներն այնտեղ հումք պահելու համար պետք է լցանավեր վարձեն: Նմանատիպ իրավիճակ է նկատվում նաև Մալթայի և Հարավային Աֆրիկայի ափերում:
Նավթի համաշխարհային պաշարները արագորեն լցվում են` կորոնավիրուսային պանդեմիայի հետևանքով պահանջարկի անկման պատճառով: Անցած շաբաթ ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը հայտարարել է պահուստների ավելացման մասին՝ մինչև 518,6 միլիոն բարել:

У берегов США зафиксировали аномальное скопление нефтетанкеров
У берегов Калифорнии вот уже несколько дней стоят десятки нефтяных танкеров. Об этом сообщила Береговая охрана США.
С прошлой недели в акваторию прибывают все новые суда. По данным на четверг, 23 апреля, у порта Лонг-Бич на якорь встали 27 танкеров. Диспетчеры портов и военные отслеживают "уникальную ситуацию" и обеспечивают безопасность остальных судов и окружающей среды, отмечается в сообщении.
По данным газеты The Wall Street Journal, из-за перенасыщения рынка нефти в хранилищах на суше не хватает места. Трейдерам приходится арендовать танкеры, чтобы хранить сырье там. Похожая ситуация наблюдается у берегов Мальты и Южной Африки.
Мировые нефтехранилища быстро заполняются из-за падения спроса на фоне пандемии коронавируса. На прошлой неделе минэнерго США сообщило о росте запасов до 518,6 миллиона баррелей.