300 միլիարդի պահոցը մեր սև օրվա գումարն է, իսկ սև օրերը դեռ առջևում են. տնտեսագետը՝ Էդմոն Մարուքյանի առաջարկի մասին
27/04/2020 15:39
Էդմոն Մարուքյանի առաջարկը հասցեականաություն չունի, նա ուղղակի փորձում է պոպուլիստական խոստումներով և ելույթներով հանրության մոտ դրական սպասումներ առաջացնել: Այս պահին նման բան անելը ճիշտ չէ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանն՝ անդրադառնալով ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի առաջարկին՝ մայիսից 100 մլրդ դրամ նախատեսել, որի կեսից՝ 50 մլրդ դրամից, ամեն ընտանիքի 100 հազար դրամ վճարել, մնացած 50 միլիարդից հավելյալ թոշակ տալ 470 հազար թոշակառուի:
«Մենք մեր ազգաբնակչությանը պետք է պատրաստենք, որ այս տարի ունենալու ենք լուրջ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամ, և զուտ մեկ ամիս մարդկանց գումար տալով՝ այս տարվա խնդիրները չեն լուծվելու: Այս տարի նույնիսկ կարող են կասկածի տակ դրվեն պետբյուջեով նախատեսված մի շարք ծրագրեր: Մենք ուզում ենք արդեն մայիս ամսին մեր գումարները բաժանե՞լ, իսկ հաջորդ ամիսներին ի՞նչ ենք անելու: Ամեն ամիս հո չե՞նք կարող 100 միլիարդ գումար գտնել: 300 միլիարդի պահոցը մեր սև օրվա գումարն է, իսկ սև օրերը դեռ չեն եկել: Դրանք դեռ առջևում են, մենք նախատեսել ենք 142 միլիարդ դրամի լրացուցիչ վարկեր վերցնել: Մենք այս տարի հարկերի թերհավաքագրում ենք ունենալու, և գումարների մի մասը գնալու է թերհավաքգրված հարկերի փակմանը:
Այնպես որ, նման կարճաժամկետ և պոպուլիստական մոտեցումներով տնտեսությունն ուղղակի կարելի է քանդել: Խորհուրդ կտամ, որ պարոն Մարուքյանը ձեռնպահ մնա նման պոպուլիստական խոստումներից», - ասաց տնտեագետը:
Սուրեն Պարսյանի խոսքով՝ եթե, օրինակ, որևէ գյուղացու պետությունը 100 հազար դրամ օգնություն տրամադրի՝ իր տնտեսությունը զարգացնելու համար, առավել հավանական է, որ ստեղծված իրավիճակում նա ստացած գումարը ծախսի կենցաղային նպատակներով: Այդ է պատճառը, որ պետք է ավելի երկարաժամկետ ծրագրեր մշակել, մարդկանց ոչ թե ձուկ, այլ կարթ տալ:
«Սա է փիլիսոփայությունը: Եթե մեկ ամիս քաղաքացուն 100 հազար դրամ տանք, նա մեկ ամսում այդ գումարը կուտի-կվերջացնի, հետո՞: Ինչ վերաբերում է կենսաթոշակառուներին ևս գումարներ տրամադրելուն, ապա պետք է հիշել, որ տարեցները բնակվում են ընտանիքներում: Ստացվում է՝ մեկ ընտանիք կարող է ստանալ 200 հազար դրամ, իսկ միայնակ ապրող որևէ թոշակառու՝ 100 հազար», - նկատեց տնտեսագետը:

Резерв в 300 млрд. предусмотрен на черный день, а черные дни впереди – Сурен Парсян о предложении Эдмона Марукяна
27/04/2020 18:19
В предложении Эдмона Марукна нет адресности, он просто пытается популистскими обещаниями и речами сформировать в обществе позитивные ожидания, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Сурен Парсян, касаясь предложения руководителя фракции «Светлая Армения» Эдмона Марукяна.
Напомним, Эдмон Марукян выступил сегодня с предложением предусмотреть с мая 100 млрд. драмов. Половину этой средств, 50 млрд. драмов, заплатить каждой семье по 100 тысяч драмов, а остальные 50 млрд. направить на выплату дополнительной пенсии 470 тысяч пенсионерам.
«Мы должны подготовить наше население к тому, что в этом году ожидается серьезный финансовый кризис. Дав людям один месяц деньги, проблемы не решаться. В этом году можно поставить под сомнение даже реализацию ряда программ, предусмотренных государственным бюджетом. Мы что хотим раздать все наши деньги уже с мая, а что будем делать потом? Мы же не можем каждый месяц найти 100 млрд. драмов? Резерв в 300 млрд. предусмотрен на черный день, а черные дни еще не наступили. Они еще впереди, мы планируем взять дополнительные кредиты на 142 млрд. драмов. В этом году у нас будет недосбор налогов и часть этих сумм пойдет на покрытие несобранных налогов.
Посему подобные краткосрочные и популистские подходы могут просто разрушить экономику. Советую господину Марукяну воздержаться от подробных популистских обещаний», - сказал экономист.
По словам Сурена Парсяна, если например государство предоставит какому-либо жителю села помощь на развитие его хозяйства, то, скорее всего, в создавшейся ситуации он потратит полученные средства на бытовые нужды. Поэтому нужно разработать долгосрочные программы, дать людям не рыбу, а удочку.
«Философия в этом. Если мы дадим один месяц 100 тысяч драмов гражданину, он за один месяц проест и потратит эти деньги. А что дальше? Что касается предоставления дополнительной суммы пенсионерам, то нужно помнить, что пенсионеры живут в семьях.
Получается, что какая-то семья может получить 200 тысяч драмов, а какой-то одинокий пенсионер – 100 тысяч драмов», - отметил экономист.