Այս տարի բուհ ընդունվելու համար դիմորդները միայն մեկ քննություն կհանձնեն, այն կանցկացվի հուլիսին՝ անվտանգության պայմաններում
27/04/2020 15:27
Այս տարի բուհի ընդունելության համար դիմորդները միայն մեկ առարկայից քննություն կհանձնեն, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Մի քննություն ենք հանձնելու, առաջարկներ ենք ստացել բուհերից, քննարկում ենք ու մինչև ամսի 30-ը կասենք, թե որ մասնագիտությունից, որն է լինելու այդ միակ և հիմնական քննության առարկան։ Ինչո՞ւ սա արեցինք, որովհետև ցանկացանք, որ ոչ միայն ատեստատով ընդունելություն լինի, այլև քննությունով։ Քննությունը կանցկացվի անվտանգության պայմաններում, տեղաշարժի հարցերն էլ ենք լուծել։ Քննական կենտորնները լինելու են ամբողջ հանրապետությունով մեկ։ Սահմանափակ դիմորդներ կլինեն մեկ տարածքում՝ դիմակներով, ախտահանման միջոցներով և այլն», - ասաց նախարարը՝ նշելով, որ քննությունները հուլիսի առաջին տասնօրյակի ընթացքում կկազմակերպվեն։
Նախարարը նշեց, որ դիմորդները կարող են հայտագրվել մայիսի 25-ից հունիսի 15-ը՝ ընտրելով քննական առարկան, բուհն ու մասնագիտությունները:
Հարությունյանն ընդգծեց՝ կվերադարձվեն բոլոր նրանց գումարներն, ովքեր մինչև մարտի 15-ն արդեն դիմել են ընդունելության քննությունների համար ու վճարում կատարել:

Абитуриенты при поступлении в вуз должны сдать экзамен только по одному предмету – министр
В этом году при поступлении в вузы абитуриенты должны сдать экзамен только по одному предмету, заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
«Будем сдавать один экзамен, из вузов получили предложения, обсуждаем и до 30 числа сообщим, по какой специальности, и какой единственный основной экзамен нужно сдавать. Почему мы сделали это? Поскольку хотели, чтобы прием проходил не только по аттестату, но и по результатам экзаменов. Экзамен будет проведен с соблюдением всех правил безопасности, вопрос передвижения также решен. Экзаменационные центры будут размещены по всей республике. В одном помещении будет находиться ограниченное число абитуриентов – в защитных масках, с дезинфицирующими средствами и т.д.», - сказал министр, отметив, что экзамены будут организованы в первой декаде июля.
Министр отметил, что абитуриенты могут подать заявки в период с 25 мая по 15 июня, выбрав экзаменационный предмет и специальность.