Չե՞ք կարծում, որ տուգանքները պիտի հետ կանչվեն․ Մարուքյանը՝ փոխնախարարին (Տեսանյութ)
Պարետը նորմատիվ իրավական ակտ ընդունելու իրավունք չուներ, բայց ընդունել է, խորհրդարանում «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԼՀ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Այն, ինչ պարետը որոշել էր, օրինականացնում եք։ Պարետը նորմատիվ իրավական ակտ ընդունելու իրավունք չուներ, բայց ընդունել է, հիմա դա օրինականացնում եք ու ասում եք՝ անցումային դրույթներով գործում է հետադարձ ուժով», - ասաց Մարուքյանը՝ դիմելով հարցով հիմնական զեկուցող արդարադատության փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանին։
Նա ընդգծեց, որ սահմանափակումներ մտցնելու հնարավորություն պարետը չուներ՝ կոչ անելով այս ընթացքում կազմված վարչական արձանագրությունները չեղարկել․
«Սահմանափակումների հիման վրա մոտ 10 հազարից ավելի մարդու վրա վարչական արձանագրություն է կազմվել և նրանք տուգանվել են։ Չե՞ք կարծում, որ էդ տուգանքները պիտի հետ կանչվեն, անվավեր ճանաչվեն, որովհետև, ըստ էության, դրա իրավական հենքը չի եղել, հիմա եք ստեղծում», - ասաց Մարուքյանը։
Փոխնախարարը նշեց, որ ոչ իրավաչափ ակտեր չեն ընդունվել։
«Սահմանադրությունը, միջազգային մեր փորձը նախատեսում են ակտեր ընդունելու հնարավորություն, մենք օրենսդրական կարգավորումներն ավելի հստակեցնում ենք», - ասաց նա՝ ավելացնելով, որ ազատ տեղաշարժի սահմանափակումը նախատեսված է կառավարության որոշմամբ, իսկ վարչական արձանագրություններն ու տուգանքները՝ վարչական իրավախախտումների մասին օրենքով, որը խորհրդարանն է ընդունել։
Մարուքյանն ի պատասխան արձագանքեց․
«Սահմափակման կանոնները պարետի կողմից են սահմանվել, այո, վարչապետն իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում կան տուգանքի վերաբյալ հոդվածներ, բայց որ դեպքում պիտի կիրառվի դա, սահմանել է պարետը, որը նորմատիվ իրավական ակտ ընդունելու իրավասություն չուներ մինչև հիմա։ Եթե ուներ, ինչո՞ւ եք այս օրենքը բերել։ Դուք էլ գիտեք, որ չուներ», - ասաց նա։

The commandant had no right to adopt normative legal act but he did, head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan said at the discussion of bill on making changes in the law on State of Emergency Regime and on Normative Legal Acts.
“You are legalizing what the commandant has decided. The commandant had no right to adopt normative legal acts but he did and now you are legalizing it, saying that it acts with transition provisions with retrospective force,” Marukyan said, addressing to the deputy justice minister Rafik Grigoryan.
He stressed that the commandant had no right to apply restrictions and urged to annul the administrative reports formed during this period.
“Administrative reports have been formed on over 10,000 citizens for violating the restrictions. Don’t you think this reports must be recalled, be recognized invalid as, in essence, they did not have legal grounds while now you are creating them,” Marukyan said.
The deputy minister said that all the acts were lawful.
“The Constitution, international experience envisage the opportunity to adopt acts, we just make clarifications,” he said, adding that the movement restrictions are envisaged by the decision adopted by the government while the administrative reports and fines were applied in accordance with the law on administrative violations adopted by the parliament.
In response, Marukyan stressed that the restriction rules have been set by the commandant.
"The commandant is the one who set in what cases the fines must be applied while he has no authority to adopt normative legal acts. If he had such right why have you brought this bill to the parliament? You know quite well that he didn’t,” Marukyan stressed.