Մեր հայտարարությունների հաջորդ օրը իրականությունը մեզ կարող է բերել ուրիշ հայտարարության. հայհոյեք մեզ, օգտվեք ձեր իրավունքներից. Նիկոլ Փաշինյան
28/04/2020 13:01
Մարտին մենք հայտարարեցինք, որ արտակարգ դրության ընթացքում կոմունալ վարձերը չվճարելու համար անջատումներ չեն լինելու, ուղիղ եթերում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբ մենք այդ հայտարարությունը արեցինք, հույս ունեինք, որ իրավիճակը կզարգանա այնպես, որ ապրիլի 16-ին արտակարգ դրությունը կավարտվի, բայց ամեն ինչ այդպես չգնաց, հետևաբար, զարգացավ մի իրավիճակ, որ այդ հայտարարության արդյունքում ոչ միայն սկսեցին չվճարել նրանք, ովքեր հնարավորություն չունեն, այլ սկսեցին չվճարել նրանք, ովքեր հնարավորություն ունեն, մենք տեսնում ենք, որ հարուստ մարդիկ սկսել են չվճարել», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ առաջանում է ռիսկ, որ չեն կարողանալու վճարել թոշակներ ու նպաստներ։
«Այս համակարգը կարող է քանդվել, կարող է խոսք գնալ, որ երկրում, ընդհանրապես, էներգետիկ համակարգը չաշխատի, որովհետև համակարգի բնականոն աշխատանքի շղթան ուղղակի կտրվել է», -  ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ կառավարությունը համաձայնություն է տվել, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձանժողովն ու մատակարար ընկերությունները որոշակիորեն կոշտացնեն իրենց դիրքորոշումը։
«Մի քանի օրվա ընթացքում մոտ 7 միլիարդ դրամին մոտիկ վճարումներ եղան համակարգում, այսինքն՝ առնվազն բազմաթիվ մարդիկ որ կարող էին վճարել, ասել են՝ «դե լավ, որ չեն անջատում, չվճարենք էլի», ընդ որում, այնպիսի մարդիկ, ովքեր խոշոր բաժանորդ են։ Սրա արդյունքում մենք համակարգը փրկեցինք կոլապսից», -  ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հայտարարեց, որ այս պահի դրությամբ անջատվել է 4300 բաժանորդի հոսանք և 736 բաժանորդի գազամատակարարումը։
«Հիմա ո՞վ կարող է ասել կորոնավիրուսի այս ճգնաժամը ինչքան է տևելու, հիմա ես կարող եմ ասել, որ մինչև մյուս տարվա մարտ մենք կորոնավիրուսային ճգնաժամի մեջ ենք լինելու։ Գիտեմ, ժողովուրդ ջան, որ սա շատերիդ ջղայինացնում ա, ասում եք, որ «էն ժամանակ հայտարարել էիք, որ արտակարգ դրության ժամանակ անջատում չի լինելու», այո, հայտարարել էի, էն ժամանակ մարտի 30-նն էր, ու մենք էն ժամանակ չգիտեինք, որ արտակարգ դրությունը երկարացնելու ենք, հիմա էլ չգիտենք, որ երկարացնելու ենք։ Մեր հայտարարությունների հաջորդ օրը իրականությունը մեզ կարող է բերել ուրիշ հայտարաության ու մենք այդ կամքն ու պատասխանատվությունը պետք է ունենանք... հայհոյեք մեզ, ձեր բոլոր իրավունքներից օգտվեք։
Հիմա էլ առաջարկ կա՝ «եկեք պետական գանձարանի փողերը հանենք, բաժանենք ժողովրդին», հա, բաժանենք ժողովրդին, դրանով լուծվելո՞ւ է հարցը, շատ հեշտ է այդ ամեն ինչը ասելը։ Ես հասկանում եմ, որ բոլորս տուժելու ենք, բայց իմ խնդիրն այն է, որ երկիրն այս իրավիճակից դուրս գա հնարավոր նվազագույն կորուստներով։
Մենք լուծումներ կգտնենք, իսկ որ լուծումները չեն լինի կատարյալ ու հարյուրտոկոսանոց, ակնհայտ է։ Հույս ունեմ, որ շատ չեք ջղայինացած», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Сразу на следующий день после наших заявлений реальность может привести нас к другому заявлению: ругайте нас, пользуйтесь своими правами – Никол Пашинян
28/04/2020 14:14
«В контексте введении чрезвычайного положения мы еще в марте заявили, что из-за неуплаты коммунальных платежей отключений не будет», - заявил в прямом эфире на своей странице в социальной сети Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Когда мы делали это заявление, мы надеялись, что ситуация будет развиваться таким образом, что чрезвычайное положение будет завершено 16 апреля, то есть мы ставили перед собой краткосрочную задачу. Однако все пошло не так и, следовательно, создалась ситуация, когда стало ясно, что в результате нашего заявления начали не платить не только те, у кого нет возможности, но и те, у кого была возможность. То есть, мы увидели, что богатые люди начали не платить», - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, в такой ситуации возник риск, что они не смогут выплачивать пенсии и пособия.
«Эта система разрушается и речь может идти о том, что в стране энергетическая система вообще не будет работать, поскольку нормальная цепочка работы системы просто нарушена», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что правительство дало согласие, чтобы Комиссия по регулированию общественных услуг и снабжающие компании в определенной степени ужесточили свою позицию.
«В течение нескольких дней около 7 млрд. драмов были выплачены в системе. То есть, как минимум, многочисленные люди, которые могли заплатить, просто подумали: "ладно, если не отключают, можно не платить". Причем это люди, которые являются крупными потребителями. В результате этого мы спасли нашу систему от коллапса», - сказал Никол Пашинян.
Премьер заявил, что на данный момент отключено электроснабжение 4300 абонентов и газоснабжение 736 абонентов.
«Разве кто-то может сейчас сказать, сколько продлиться этот коронавирусный кризис? Сейчас я могу сказать, что по нашим расчетам, как минимум год, до марта, мы будем находиться в коронавирусном кризисе. Знаю, дорогой народ, что это многие рассержены, вы говорите: "тогда вы объявили, что во время чрезвычайного положения не будет отключений". Да, мы объявили, но это было 30 марта, и тогда мы не знали, что продлим чрезвычайное положение, и сейчас не знаем, продлим или нет…
Реальность может привести нас к тому, что сразу на следующий день после наших заявлений, мы сделаем другое заявление, мы должны проявить политическую волю и ответственность. Да, мы заявили, заявили что-то, и наше заявление не стало реальностью на 100 процентов, это – уже наша политическая ответственность. Значит, мы плохая власть, плохое правительство, примите это к вашему сведению. Ругайте нас, пользуйтесь всеми своими правами», - заявил Никол Пашинян.
Премьер отметил, что этот кризис не прогнозируем и не только для Армении.
«Сейчас нам предлагают: "давайте снимем деньги из государственной казны, раздадим народу", да, давайте раздадим народу, но разве этим проблема решится? Очень легко говорить все это. Я понимаю, что мы все пострадаем, но моя задача в том, чтобы страна вышла их этой ситуации с минимальными потерями. Мы найдем решения и, очевидно, что решения не будут 100-процентными и безупречными, это очевидно. Надеюсь, что вы не очень рассержены», - заявил Никол Пашинян.