Պետք է թույլատրվի կոմունալ վճարումները կատարել փուլային տարբերակով. ավագանու անդամ
Վերջերս կառավարության և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը միմյանց շատ են հակասում. գործադիրի ղեկավարն ասում է, որ այս կամ այն ոլորտը վերահսկելի է, իսկ ոլորտի պատասխանատու նախարարը կես ժամվա տարբերությամբ հակառակն է հայտարարում: Նույնը անջատումների պարագայում է. վարչապետն ասում է, որ հոսանքազրկումներ և գազանջատումներ չեն լինելու, սակայն մի քանի օր անց անջատումներ, այնուամենայնիվ, լինում են, Aysor.am-ի թղթակց հետ զրույցում ասաց Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Անի Խաչատրյանը:
«Այս անգամ էլ իր թիմի անդամին կամ իր ենթակային փրկելու համար Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ պատասխանատվությունը վերցրեց իր վրա: Եթե մարդիկ աշխատանք չունեն, չկան ֆինանսական աղբյուրներ, ինչո՞վ պետք է կոմունալ վճարումները կատարեն», - հարց հնչեցրեց ավագանու անդամը:
Անի Խաչատրյանը շեշտեց՝ Առողջապահության նախարարությունը պետք է պատշաճ պայմաններ ապահովի, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան վերադառնալ աշխատանքային բնականոն ռեժիմի և գումար վստակել՝ իրենց կենցաղային կարիքները հոգալու համար:
«Եթե տոնավաճառի աշխատողը օրական 2-3 հազար դրամ էր ստանում, իսկ այսօր մոլերն ու մնացած խանութները փակ են, ինչպե՞ս պետք է այդ մարդը վճարի իր կոմունալ վճարները: Ես պատկերացնում եմ, որ ցանկացած քաղաքակիրթ երկրում ժողովրդի իշխանությունը ժողովրդին չպետք է դնի այսպիսի փաստի առաջ:
Իհարկե, ես չեմ ասում, որ կոմունալ վճարները պետք է զրոյացվեն, բայց գոնե մարդկանց պետք է թույլատրվի վճարումները կատարել փուլային տարբերակով: Այլապես արտակարգ դրույթունը պետք է չեղարկվի, և մարդիկ վաղն ևեթ դուրս գան աշխատանքի», - ասաց ավագանու անդամը:

People must be allowed to pay utility costs stage-by-stage: Luys faction member
Recently the words of the government and Prime Minister Nikol Pashinyan contradict one another, with one saying that the situation is under control and the minister responsible for the sector stating with 30-minute difference that the situation is uncontrollable, member of Luys faction of Yerevan Council of Elders Ani Khachatryan told Aysor.am, adding that the situation is the same regarding the power and gas cuts.
“This time as well Nikol Pashinyan took the responsibility to save his subordinate. If people do not have work, do not have financial sources how they can pay utility costs,” she said.
The faction member stressed that the Health Ministry must ensure appropriate conditions for the citizens to return to their regular working regime and earn money to care their living needs.
“If an employee of a trade center was earning 2,000-3,000 AMD daily and now these centers are closed how this person must pay the utility costs. My idea is that in each civilized country the people’s power must not make this people face such situation,” Khachatryan said.
“I do not say that these utility costs must be zeroed, but people must be allowed to make these payments stage-by-stage, otherwise, the state of emergency must be annulled and people be allowed to go to work,” she said.