«Փաստ». Իշխանությունը քննարկման է դրել գյուղնախարարությունը, որպես առանձին միավոր, վերականգնելու հնարավորությունը
29/04/2020 09:49
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, ՀՀ տնտեսության մոտ 35 տոկոսը կազմում է գյուղատնտեսությունը, և մոտ 600 հազար մարդ զբաղվում է գյուղատնտեսական աշխատանքներով։ Նախորդ տարեսկզբին Հայաստանի նոր իշխանությունները օպտիմալացման քաղաքականության շրջանակներում կրճատեցին նախարարությունների թիվը, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության նախարարությունը, որը միավորվեց էկոնոմիկայի նախարարության հետ։
Սա ոլորտի բազմաթիվ մասնագետների սուր քննադատության պատճառ դարձավ։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, վերջին շրջանում կառավարությունում առավել ինտենսիվ քննարկումներ են տեղի ունենում գյուղատնտեսությանն առավել մեծ ուշադրություն դարձնելու, գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալները հնարավորինս ավելացնելու ուղղությամբ։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, քննարկման է դրված գյուղնախարարությունը, որպես առանձին միավոր, վերականգնելու հնարավորությունը, քանի որ հատկապես այս փուլում պարենային անվտանգության հարցը կենսական է, ու ոլորտում անհրաժեշտ են կոնկրետ կարգավորումներ»:

«Паст»: Власти обсуждают возможность восстановления сельского хозяйства как отдельной единицы
Как известно, 35% экономики Армении составляет сельское хозяйство и около 600 тысяч людей занимаются сельскохозяйственными работами, пишет газета «Паст».
В начале прошлого года новые власти Армении в рамках политики оптимизации сократили число министерств, в том числе и министерство сельского хозяйства, которое объединено с министерством экономики. Это вызвало резкую критику многочисленных специалистов сферы.
По сведениям издания, в последнее время в правительстве проходят интенсивные обсуждения в связи с тем, чтобы увеличить объемы сельхозпродукции, уделить сельскому хозяйству максимально большое внимание.
«Как передают наши источники, обсуждается возможность восстановления сельского хозяйства как отдельной единицы, поскольку особенно на этом этапе вопрос продовольственной безопасности стал жизненно важным и в сфере необходимы конкретные урегулирования», - пишет газета.