Վրաստանի նախագահը անհանգստացած է Սաակաշվիլիի «անընդունելի և անհասկանալի» նշանակումից
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին անհանգստություն է հայտնել Թբիլիսիի և Կիևի միջև հարաբերությունների ճակատագրով՝ կապված Ուկրաինայի Նախարարների կաբինետում Միխեիլ Սաակաշվիլիի հնարավոր նշանակման հետ: Այս մասին ասված է Վրաստանի նախագահի կայքում:
Զուրաբիշվիլին նշել է այլ պետության ներքին գործերին և կադրային քաղաքականություններին միջամտելու անթույլատրելիության մասին, սակայն Սաակաշվիլիի նշանակումը համարում է «անընդունելի և անհասկանալի»:
«Վրաստանը և Ուկրաինան սերտ ռազմավարական գործընկերներ են: Մեր համագործակցությունը հիմնված է ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամության և մեր ընդհանուր շահերի ու ձգտումների հարգանքի վրա: Չնայած դրան, մեր գործընկեր պետությունը համարում է բարձր քաղաքական պաշտոնի թեկնածու մի անձի, որն իրեն մեղավոր է ճանաչել Վրաստանի բոլոր երեք դատարանների կողմից: Պետք է նշել, որ դա հարուցել է ողջամիտ տագնապ և արձագանք մեր ղեկավարության և հասարակության մոտ», - ասվում է հայտարարության մեջ:

Президент Грузии встревожена "неприемлемым и непонятным" назначением Саакашвили
Президент Грузии Саломе Зурабишвили выразила озабоченность дальнейшей судьбой отношений Тбилиси и Киева из-за возможного назначения Михаила Саакашвили в Кабмин Украины. Об этом говорится на сайте президента Грузии.
Зурабишвили отметила недопустимость вмешательства во внутренние дела и кадровую политику другого государства, однако считает "неприемлемым и непонятным" назначение Саакашвили.
"Грузия и Украина являются тесными стратегическими партнeрами. Наше сотрудничество основано на вековой дружбе между народами и уважении наших совместных интересов и стремлений. Несмотря на это, наша страна-партнер рассматривает на высокую политическую должность кандидатуру, которая признана виновной всеми тремя судебными инстанциями в Грузии. Надо отметить, что это вызвало обоснованную тревогу и реакцию нашего руководства и общества", - говорится в заявлении.