Խաչատրյանների փաստաբանական խումբն արձանագրել է, որ Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ կիրառվում են իրավական տրամաբանությունից դուրս գործողություններ
Խաչատրյանների փաստաբանական խումբն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ իրավական գնահատականներ է հնչեցրել ու արձանագրել վերջին մեկ օրվա իրադարձությունները, այդ թվում նաև ՀՀ վարչապետի խոսնակի հայտարարությունը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի հաղորդումը, որը հրապարակվեց տասնյակ ԶԼՄ-ներում, ենթադրում էր տրամաբանական իրավական գործողություններ, Վարչապետի խոսնակը ամրագրեց հանրայնորեն, որ ոչ միայն Գուրգեն Խաչատրյանի ասվածը ճիշմարտ է, այլև ընդգծեց, թե սեփականության վերաբաշխման անօրինական և ոչ իրավաչափ բաշխում է տեղի ունենում, ինչը հուշում է, որ կարող են այլ թաքնված շահեր լինել։
Ինչ կոնկրետ օրակարգ ու մոտիվներ է որդեգրել ՀՀ կառավարությունը, որը, ընդգծենք, ոչ թե ի շահ պետության, այլ կոնկրետ սուբյեկտների կարող է տանել։
Այս առիթով, մենք կարևոր ենք համարում արձանագրել.
1. ՀՀ Վարչապետի մամուլի խոսնակը, ըստ իր կողմից պաշտոնական հաստատման, խոսում է ՀՀ վարչապետի և Կառավարության անունից՝ համաձայնեցնելով բովանդակությունն իր անմիջական ղեկավարի հետ։ Ուրեմն թույլ տվեք նշել, որ առնվազն այնթույլատրելի է նման բարձր պաշտոնին նման հայտարարությամբ կանխակալ իրավական գնահատականներ տալն ու արտահայտություններ անելը, ինչպիսիք են, օրինակ «կառավարության ունեցած տվյալներով» կամ «ապօրինի ծագում ունեցող գույք»: Երբվանի՞ց է վարչապետի աշխատակազմը քննչական գործառույթներ ստացել։ Մենք արձնագարում ենք, որ տեղի ունեցածը առանց ենթատեքստի և բաց ուղղորդում է իրավապահ մարմինների գործունեությանը: Այս հայտարարությունից հետո պաշտոնատար անձինք, որոնք պետք է այս գործին առնչվեին, ուղիղ ու բացահայտ ճնշման մթնոլորտում են գործելու և կաշկանդված կլինեն արձանագրել որևէ այլ իրողություն, քան այն ինչ ներկայացվել է ՀՀ վարչապետի խոսնակի անունից որպես «օբյետիվ» իրողություն։
2. Մենք ականատեսը եղանք պետական բարձր մակարդակով կատարվող վիրավորանքի ու զրպարտության հրապարակման։ Ի՞նչ է նշանակում կոռուպցիոն «մաֆիոզ» համակարգ. կա՞ արդյոք նման մեղադրանք, կա՞ արդյոք դատարանի դատավճիռ կամ վճիռ։ Մենք արձանագրում ենք, որ տեղի է ունեցել Գագիկ Խաչատրյանի և նրա որդիների անմեղության կանխավարկածի կոպտագույն խախտում, ինչի առնչությամբ մենք դիտարկում ենք համապատասխան դատավարական գործողությունների ծավալը, դրանց կատարման անհրաժեշտությունը և նպատակահարմարությունը։
3. Մենք տեղեկացնում ենք, որ Գուրգեն Խաչատրյանի հայտարարությունը հաջորդեց ծանուցումը։ Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ առկա ամբողջ քրեադատավարական գործիքակազմը կիրառվում են ոչ իրավական տրամաբանությամբ։ Հաշվի առնելով այս ամենը, Գուրգեն Խաչատրյանին հորդորել ենք վերանայել իրավապահ մարմինների անտրամաբանական գործողություններին շարունակ ընդառաջ գնալու մոտեցումը, որը կարող է ներառել ներկայանալը, համագործակցելը և տեղեկատվություն տրամադրելը։
4. Մենք այսպիսով արձանագրում ենք, որ գործընթացները, որոնք այսուհետև կոնկրետ օրակարգ են սպասարկում և դուրս են իրավական տրամաբանությունից։ Ակնհայտ ու անթաքույց ձևով սեփականության վերաբաշխման, բիզնեսի ապակայունացման և հազարավոր աշխատակիցներին միտումնավոր կամ անզգուշությամբ վնասելու գործընթացն այսուհետև կենտրոնական պատասխանատու ունի, որն արձանագրում ենք։

Команда адвокатов констатирует, что действия в отношении Гургена Хачатряна выходят за рамки правовой логики
29/04/2020 19:37
Команда адвокатов Хачатрянов выступила сегодня с заявлением, в котором констатируются и даются правовые оценки событиям последнего дня, в том числе заявлению пресс-секретаря премьер-министра Армении.
Заявление соучредителя группы компаний «Галакси», председателя совета директоров компании Ucom Гургена Хачатряна, которое опубликовали десятка СМИ, подразумевало логические правовые действия. Пресс-секретарь премьер-министра не только публично зафиксировала, что сказанное Гургеном Хачатряном правда, но и подтвердила, что происходит незаконный передел собственности и неправомерное перераспределение, что свидетельствует о том, что есть также другие скрытые интересы.
Какую конкретно повестку и мотивы преследует правительство Армении, которые, подчеркнем, могут быть не в интересах государства, а конкретных субъектов.
В данном контексте мы считаем важным констатировать:
1. Пресс-секретарь премьер-министра, согласно официальному подтверждению с ее стороны, говорит от имени премьер-министра Армении и Правительства, согласовав содержание со своим непосредственным руководителем. Следовательно, следует отметить, что как минимум недопустимо, занимая столь высокую должность,  давать в своем заявлении предвзятую правовую оценку и озвучивать такие высказывания как, например, «по имеющимся у правительства данным» или «имущество незаконного происхождения». С каких это пор аппарат премьер-министра взял на себя следственные функции? Мы констатируем, что произошедшее – это открытое и без какого-либо  подтекста нацеливание деятельности правоохранительных органов. После этого заявления должностные лица, которые имеют отношение к этому делу, вынуждены будут действовать в атмосфере явного давления и ограничены в том, чтобы зафиксировать иную реальность, чем представленная от имени пресс-секретаря премьер-министра в качестве «объективной».
2. Мы стали очевидцами опубликования происходящих на высоком уровне оскорблений и клеветы. Что значит коррупционная «мафиозная» система? Разве есть подобное обвинение? Есть судебный приговор или постановление? Мы констатируем, что произошло грубейшее нарушение презумпции невиновности Гагика Хачатряна и его сыновей, в связи с чем мы рассматриваем объем соответствующих процессуальных мероприятий, необходимость и целесообразность их выполнения.
3. Мы сообщаем, что за заявлением Гургена Хачатряна последовала повестка. Это в очередной раз доказывает, что весь имеющийся уголовно-процессуальный инструментарий применяется по противоправной логике. Учитывая все это, мы призвали Гургена Хачатряна пересмотреть свой подход постоянно идти навстречу нелогичным требованиям правоохранительных органов, которые могут включать явку, сотрудничество и предоставление информации.
4. Тем самым мы констатируем, что эти процессы впредь обслуживают конкретную повестку и выходят за рамки правовой логики. Мы констатируем также, что явный и неприкрытый передел собственности, дестабилизация бизнеса, процесс причинения умышленного или по неосторожности вреда тысячам сотрудников впредь имеет главного ответственного.