Եթե սահմանափակումների մեղմացումների քաղաքականությունը բերի վտանգավոր հետևանքի, ամենակոշտ ռեժիմից էլ ավելի կոշտ ռեժիմի կարող ենք վերադառնալ. Ավինյան
Եթե մենք տեսնենք, որ սահմանափակումների մեղմացումների քաղաքականությունը բերում է վտանգավոր հետևանքի և վարակի տարածման արագությունը և տեմպը աճում է այն աստիճան, որ մենք մտավախություն ունենանք, որ առողջապահական համակարգը կարող է չհասցնել սպասարկել հիվանդների, ես կարծում եմ, որ, միանշանակ, ամենակոշտ ռեժիմից էլ ավելի կոշտ ռեժիմի կարող ենք վերադառնալ, կառավարության այսօրվա նիստին հայտարարեց փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Դրա համար շատ կարևոր է, որ սահմանված կանոնները խստորեն պահպանվեն տնտեսվարողների կողմից, քանի որ ավելի շատ իրենց շահերից է դա բխում: Պետք չէ լինել անվախ և պետք է լինել զգուշավոր, որ չանդրադառնանք հին ռեժիմների», - ասաց նա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ կարող են գնալ նոր քաղաքականության, ըստ որի՝ բուժհաստատություններում պետք է գտնվեն այն մարդիկ, ովքեր ունեն բժշկության կարիք:
«Մենք նոր քաղաքականության պայմաններում կարողանալու ենք սպասարկել 1500 ծանր դեպք, իհարկե, հաշվի առնելով, թե նրանցից քանիսը թոքերի օդափոխման սարքի կարիք կունենա», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ իրենք պարտավոր են այս իրավիճակի մասին հանրությանը իրազեկել:
«Սկսած առաջին դեպքի արձանագրումից՝ մինչ օրս հանրությունը կառավարությունից հարյուր տոկոս լիարժեք տեղեկատվություն է ստացել բոլոր փաստերի մասին», - հավելեց վարչապետը։

Armenia to pass to tougher restrictions if easing measures causes dangerous consequences: commandant
If easing restrictions results in dangerous consequences and the speed and tempo of spread of the infection grows to the degree of concerns that the health system will fail to serve all the patients, we will pass to tougher restriction measures than we had, deputy Prime Minister, commandant Tigran Avinyan said at the cabinet sitting today.
“For it, it is very important to strictly follow the set rules by the businessmen as it stems from their interests first. There is no need to be brave, but there is a need to be cautious, not to return to the previous restrictions,” Avinyan said.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that they may apply new policy, according to which only people needing medical assistance will be kept in the medical establishments.
“In conditions of new policy we will be able to serve 1,500 grave cases, of course, if few of them will need artificial ventilation devices,” he said.