Հավանաբար, շուտով կանցնենք ասիմպտոմ դեպքերին կամ թեթև դեպքերով քաղաքացիներին չհոսպիտալացնելու ռազմավարությանը. Նախարար
30/04/2020 11:19
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանից հետաքրքրվեց նոր դեպքերի ռեկորդային աճից:
«Այո, պարոն վարչապետ, վատ իմաստով ռեկորդային թիվ ենք ունեցել՝ 134 նոր դեպք: Ընդհանուր դեպքերի թիվը ստացվում է 2066, բուժվածները՝ 929, այս պահին փաստացի բժշկական հսկողության տակ է գտնվում 1103 քաղաքացի: Դժբախտաբար, ունեցել ենք մահվան երկու դեպք, այսինքն՝ ընդհանուր մահերի թիվը կազմում է 32, արհեստական շնչառության սարքերի վրա այս պահին ունենք ընդամենը 6 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 17, ծանր վիճակում՝ 59: Իրադարձությունների զարգացման նման սցենարի դեպքում, հավանաբար, շուտով կանցնենք ասիմպտոմ դեպքերին կամ թեթև դեպքերով քաղաքացիներին չհոսպիտալացնելու ռազմավարությանը: Իհարկե, մեր մոտեցումն այնպիսին է, որ այդ օրը փորձելու ենք առավելագույնս ձգել, քանի որ դա ապագայում բերելու է տարածման: Ենթադրում ենք, որ դեռ 5-6 օր կկարողանանք այս տեմպով ձգել՝ չնայած այս 134-ի մեջ եղել են իրար շատ փոխկապակցված անձինք։ Այդ փոխկապակցվածությունն է շատ խանգարում, մի դեպք ունենք, որից միշտ փորձել ենք խուսափել, հուղարկավորության ժամանակ վարակված անձի մասնակցություն է եղել: Դրա համար պետք է կոչ անենք, որ նման արարողություններին փոքրաթիվ մարդիկ մասնակցեն և չհամարել, որ վտանգն ամբողջությամբ անցել է», - ասաց Արսեն Թորոսյանը:

Пациенты с бессимптомным или легким течением заболевания COVID-19, возможно, вскоре не будут госпитализироваться – Арсен Торосян о дальнейшей стратегии
30/04/2020 12:55
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на заседании правительства поинтересовался у министра здравоохранения Арсена Торосяна, с чем связан рекордный рост новых случаев заражения коронавирусом.
«Да, господин премьер, у нас в плохом смысле рекордная цифра – 134 новых случаев. Общее число случаев  заражения достигло 2066, число выздоровевших – 9209, в данный момент под медицинским контролем находятся 1103 граждан. К сожалению, есть один случай смерти, то есть общее число смертей составляет 32, к аппарату искусственной вентиляции легких подключены всего 6 пациентов, в крайне тяжелом состоянии находятся 17 больных, в тяжелом состоянии – 59. При таком развитии сценария, вероятно, мы вскоре перейдем к стратегии, когда пациенты с бессимптомным или легким течением заболевания  не будут госпитализироваться. Конечно наш подход в том, чтобы максимально отодвинуть этот день, поскольку это приведет к дальнейшему распространению. Предполагаем, что с таким темпом мы сможем продержаться еще 5-6 дней, хотя среди этих 134 много взаимосвязанных лица. Эта взаимосвязанность очень мешает, у нас есть случай, которого мы всегда пытались избежать: в церемонии похорон участвовал зараженный человек. Поэтому мы должны призвать, чтобы в таких церемониях участвовало как можно меньше людей, поскольку опасность не миновала полностью», - Арсен Торосян.