Այս պահից պետք է հասկանանք, որ գլխավոր դատախազն Ալեն Սիմոնյանի արարքում տեսնում է հանցակազմի առերևույթ տարրեր. Փաստաբան
30/04/2020 16:16
Քիչ առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազը հայտնեց լրագրողներին, որ Արթուր Դանիելյանի նկատմամբ Ալեն Սիմոնյանի կողմից հարձակում գործելու վերաբերյալ նյութերը հետագա նախապատրաստման համար փոխանցվել են Հատուկ քննչական ծառայությանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Հիշեցնեմ, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190 հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն՝ նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց` իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործությունների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 149, 150, 1541, 1542, 154.9, 314.2, 314.3, 310.1 հոդվածներով կատարում են հատուկ քննչական ծառայության քննիչները:
Այսինքն, այս պահից պետք է հասկանանք, որ գլխավոր դատախազը Ա.Սիմոնյանի արարքում տեսնում է հանցակազմի առերևույթ տարրեր, հակառակ դեպքում՝ նյութերը ՀՔԾ-ին փոխանցելն առնվազն տարօրինակ է: Այս գործով ՀՔԾ-ն շանս ունի առնվազն մասամբ ազատվելու իշխանության մահակ լինելու ձևավորված պիտակից և իրականացնելու օբյեկտիվ քննություն, քանի որ արդեն իսկ բավականաչափ փաստական տվյալներ ունեն դեպքի մասին», - նշել է Աթանեսյանը։

С этого момента нужно понять, что генпрокурор видит в поступке Алена Симоняна элементы состава преступления – Тигран Атанесян
30/04/2020 18:30
Немногим ранее генеральный прокурор Армении сообщил журналистам, что материалы о нападении Аленом Симоняном на Артура Даниеляна переданы для дальнейшей подготовки в Специальную следственную службу, написал на своей странице в Facebook адвокат Тигран Атанесян.
«Напомню, что согласно части 6 статьи 190 Уголовно-процессуального кодекса Армении, предварительное следствие по уголовным делам о преступлениях, совершенных руководящими сотрудниками органов законодательной, исполнительной и судебной власти, а также по статьям 149, 150, 1541, 1542, 154.9, 314.2, 314.3, 310.1 Уголовного кодекса Армении проводят следователи Специальной следственной службы.
То есть, с этого момента мы должны понять, что генеральный прокурор видит в поступке А.Симоняна элементы состава преступления, в противном случае, передавать материалы в Специальную следственную службу, как минимум, странно.
По этому делу у Специальной следственной службы есть шанс, как минимум, частично освободиться от сформировавшегося ярлыка дубинки в руках властей и провести объективное расследование, поскольку об инциденте уже есть достаточно данных», - отметил Тигран Атанесян.