Հեռու եմ մտքից, թե մեզ հաջողվել է լուծել բոլոր խնդիրները, որոնք եղել են մեր պատասխանատվության շրջանակում. անելիքները շատ են. Բակո Սահակյան
30/04/2020 15:34
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 30-ին Ազգային ժողովի նիստում հանդես է եկել ԱՀ նախագահի 2019 թվական ծրագրի կատարման ընթացքի ու արդյունքների և 2020 թվականի հունվարից մինչև ԱՀ նախագահի լիազորությունների ավարտը ծրագրի կատարման վերաբերյալ հաղորդմամբ:
Բակո Սահակյանը ներկայացրել է իրականացված աշխատանքներն` ըստ առանձին ուղղությունների, և նշել, որ 2019 թվականին հանրապետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում իրականացվել է մեծածավալ աշխատանք, արձանագրվել են դրական ցուցանիշներ և ապահովվել է կայուն առաջընթաց, որի կարևորագույն ցուցանիշներից է 10,3 տոկոս տնտեսական աճը:
Զեկույցի եզրափակիչ մասում նախագահ Սահակյանն անդրադարձել է իր պաշտոնավարման ընթացքում Արցախի Հանրապետության զարգացման մի շարք հիմնական ցուցանիշների:
«Իսկ հիմա անցնեմ 13 տարվա մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքները բնորոշող որոշ թվերի և ցուցանիշների, ինչի մասին ավելորդ չեմ համարում խոսել այս ամբիոնից:
Իրականացվել է բավականին մեծ աշխատանք, կյանքի են կոչվել ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարբեր ծրագրեր: Մեր երկիրն անցել է լուրջ դժվարությունների միջով և պատվով հաղթահարել է դրանք:
Ինչպես գիտեք, երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ամենակարևոր ցուցանիշը համախառն ներքին արդյունքն է: 2007 թվականին այն կազմել է մոտ 70,8 միլիարդ դրամ, իսկ 2019-ին գերազանցել է 342 միլիարդ դրամը:
Եթե 2007 թվականին մեկ շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքը կազմում էր 1490 ԱՄՆ դոլար, ապա անցած տարի այդ ցուցանիշը կազմել է 4 հազար 803 դոլար:
2007 թվականի պետբյուջեի ծավալը կազմում էր 30,8 միլիարդ դրամ: 2020-ին, ինչպես գիտեք, այն կազմեց մոտ 121 միլիարդ դրամ:
Այսպիսինն են 2007 և 2019 թվականներին որոշ ոլորտներում արձանագրված ցուցանիշները՝
-արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 22 միլիարդից հասել է 164,5 միլիարդ դրամի,
-գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը 23,8 միլիարդից հասել է գրեթե 70,6 միլիարդ դրամի,
-շինարարության ծավալը 20,8 միլիարդից հասել է 64,6 միլիարդ դրամի,
-արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 277,4 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հասել է ավելի քան 656 միլիոն դոլարին համարժեք դրամի:
Եթե 2007 թվականին մեր երկրում արտադրվում էր 90,4 միլիոն կիլովատտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, ապա 2019 թվականին Արցախի Հանրապետությունից գրեթե այդ չափով էլեկտրաէներգիա միայն արտահանվել է՝ 85,7 միլիոն կիլովատտ/ժամ, իսկ արտադրված էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալը կազմել է 479,3 միլիոն կիլովատտ/ժամ:
Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված պետական ծրագրերի իրականացման արդյունքում այս տարիների ընթացքում Արցախի Հանրապետության բնակչությունն ավելացել է ավելի քան 10 հազար մարդով:
Մեր երկրում կառուցվել են ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքներ: Ավարտին է հասցվել Հյուսիս-Հարավ մայրուղին, կառուցվել է Մարտակերտ-Վարդենիս ավտոմայրուղին, շահագործման են հանձնվել և վերանորոգվել բազմաթիվ այլ ճանապարհներ:
Մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և հանրապետության տասնյակ բնակավայրեր ապահովվել են շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ: Փաստ է, որ կերպարանափոխվել են Ստեփանակերտը և Շուշին, տարբեր գյուղեր ու քաղաքներ:
Նպատակասլաց աշխատանքներ են իրականացվել արտաքին քաղաքական ոլորտում, մեր երկիրը աշխարհին ճանաչելի դարձնելու գործում: Այսպես՝ 2012 թվականին մեկնարկեց և այսօր ընթացքի մեջ է տարբեր երկրների վարչական միավորների կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործընթացը, ակտիվորեն ընթանում է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
Շոշափելի արդյունքներ են գրանցել մեր մարզիկները, ովքեր վերջին ժամանակահատվածում գրեթե ամեն տարի տարբեր միջազգային մրցույթներում դարձել են հաղթող կամ մրցանակակիր: Լուրջ արդյունքներ ունենք նաև մշակույթի ոլորտում:
Այս տարիների ամենամեծ մարտահրավերը եղել է Ապրիլյան պատերազմը: Պաշտպանության բանակը, մեր ժողովուրդը մայր Հայաստանի և Սփյուռքի հետ միասին չեզոքացրին հակառակորդի հանցավոր ծրագրերը, պաշտպանեցին մեր երկրի անկախությունը, անվտանգությունը և արժանապատվությունը:
Խոսելով այս ամենի մասին՝ կուզենայի նշել, որ ես հեռու եմ այն մտքից, թե մեզ հաջողվել է լուծել բոլոր խնդիրները, որոնք եղել են մեր պատասխանատվության շրջանակում: Դեռևս անելիքները շատ են:
Աշխարհը դինամիկ կերպով փոփոխվում է, առաջ են գալիս նոր մարտահրավերներ: Խնդիրները, որոնք կանգնած են մեր առջև, ոչ պակաս կարևոր են ու պատասխանատու, և դրանց լուծման համար կպահանջվի առավելագույն ջանքերի գործադրում, մեր ողջ ժողովրդի ներուժի համախմբում: Միայն միասին կարող ենք հաղթահարել դժվարությունները», - ընդգծել է նախագահը:
Բակո Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ հանրապետության նոր իշխանությունները, հենվելով այս տարիների ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումների վրա, կշարունակեն, որոշ դեպքերում էլ` կբազմապատկեն դրանք և արդյունավետորեն կլուծեն բոլոր խնդիրները՝ ուղղված մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի դինամիկ բարելավմանը, ժողովրդի բարեկեցության մակարդակի շարունակական բարձրացմանը, մեր քաղաքացիների հուսալի անվտանգության ապահովմանը, և բոլորին մաղթել խաղաղություն, քաջառողջություն, հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք՝ ի փառս մեր հայրենիքի ու ժողովրդի:

Я далек от мысли, что нам удалось решить все задачи, многое еще предстоит сделать – Бако Саакян
Президент Республики Арцах Бако Саакян выступил на заседании Национального Собрания с посланием, посвященным ходу и результатам выполнения программы за 2019 год и реализации программы с января 2020 года до окончания срока полномочий президента, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Бако Саакян представил результаты деятельности, проделанной по разным направлениям, отметив, что в 2019 году во всех сферах жизнедеятельности республики была осуществлена масштабная работа, по итогам которой были зафиксированы положительные показатели и обеспечен стабильный прогресс, одним из важнейших параметров которого был 10,3-процентный экономический рост.
В заключительной части послания президент Саакян коснулся ряда основных показателей развития Республики Арцах за период его пребывания в должности.
«А теперь перейдем к некоторым цифрам и показателям, свидетельствующим о результатах нашей совместной работы за 13 лет, о чем считаю нелишним поговорить с этой трибуны.
Была осуществлена достаточно большая работа, реализованы разные программы, имеющие стратегическое значение. Наша страна прошла через серьезные трудности и с честью преодолела их.
Как вам известно, самым важным показателем социально-экономической ситуации в стране является валовой внутренний продукт. В 2007 году он составил около 70,8 миллиардов драмов, а в 2019 году превысил 342 миллиарда драмов.
Если в 2007 году валовой внутренний продукт на душу населения составлял 1490 долларов США, то в прошлом году он достиг 4803 долларов.
Размер госбюджета в 2007 году составлял 30,8 миллиардов драмов. В 2020 году, как вам известно, он составил 121 миллиард драмов.
Показатели, зафиксированные в некоторых сферах в 2007 и 2019 годах, выглядят следующим образом:
- объем промышленного производства вырос с 22 миллиардов до 164,5 миллиардов драмов;
- валовой сельскохозяйственный продукт с 23,8 миллиардов достиг почти 70,6 миллиардов драмов;
- объем строительства с 20,8 миллиардов достиг 64,6 миллиардов драмов;
- объем внешнеторгового оборота вырос с 277,7 миллионов долларов США до более 656 миллионов долларов.
Если в 2007 году в нашей стране производилось 90,4 миллионов кВт/ч электроэнергии, то в 2019 году из Республики Арцах было экспортировано почти столько же электроэнергии – 85,7 миллионов кВт/ч, а общий объем выработанной электроэнергии составил 479,3 миллионов кВт.ч.
В результате осуществления государственных программ, направленных на улучшение демографической ситуации, население Республики Арцах увеличилось за этот период на более чем 10 тысяч человек.
В нашей стране были сооружены инфраструктуры, имеющие важное стратегическое значение. Была завершена автомагистраль Север – Юг, построена автомагистраль Мартакерт – Варденис, сданы в эксплуатацию и отремонтированы многочисленные автодороги.
Степанакерт и десятки населенных пунктов республики были обеспечены круглосуточным водоснабжением. Несомненно, изменились Степанакерт и Шуши, разные села и города.
Была проведена целенаправленная работа во внешнеполитической сфере, в деле повышения узнаваемости нашей страны в мире. Так, в 2012 году начался и до сих пор продолжается процесс признания Республики Арцах со стороны административных единиц разных стран.
Ощутимых результатов добились наши спортсмены, которые за последнее время практически каждый год становились победителями и призерами на разных международных соревнованиях. Серьезные результаты мы имеем и в сфере культуры.
Самым большим вызовом за эти годы была Апрельская война. Армия обороны, наш народ вместе с Арменией и Диаспорой нейтрализовали преступные планы противника, защитили независимость, безопасность и достоинство нашей страны.
При этом хотел бы отметить, что я далек от мысли, что нам удалось решить все задачи, которые находились в сфере нашей ответственности. Многое еще предстоит сделать.
Мир динамически меняется, появляются новые вызовы. Стоящие перед нами проблемы не менее важны и ответственны и для их решения следует приложить максимум усилий, консолидировать потенциал всего нашего народа. Только вместе мы сможем преодолеть трудности», - подчеркнул в своем выступлении президент Саакян.
Бако Саакян выразил уверенность, что новые власти республики, опираясь на достижения последних лет, продолжат, а в определенных случаях и умножат результаты, эффективно решив все задачи, направленные на динамичное улучшение социально-экономической ситуации, последовательное повышение уровня благосостояния народа, обеспечение надежной безопасности граждан, и пожелал всем мира, крепкого здоровья, успехов и плодотворной работы во славу родины и народа.