Հայաստանում աննախադեպ ծավալի քրեական գործեր են քննվում. Գլխավոր դատախազ
Այս պահին տարբեր նախաքննական մարմինների վարույթում մի քանի քրեական գործեր կան՝ նախադեպը չունեցող քննության ծավալներ ունեցող, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
«Օպերատիվ տեղեկություններ և փաստական տվյալներ ունենք, որոնց վերլուծությունը վկայում է 10-15 տարի տևական ժամանակ թաքցրած և արտոնյալ տնտեսական գործունեություն իրականացնող սուբյեկտների վերաբերյալ։ Դրանք հաճախ իրականացվել են շուրջ հարյուր սուբյեկտների կողմից», - ասաց նա՝ ընդգծելով, որ նախնական տպավորությունն այն է, թե տվյալ գործունեությունը մեկ կամ երկու կենտրոններից է ղեկավարվել։
Դավթյանն ընդգծեց՝ դրանք կազմակերպվել են այնպիսի եղանակով, որպեսզի դրանց բացահայտման համար խոչընդոտներ ստեղծվեն։
«Մեր երկրում այս ծավալի քրեական գործեր չեն քննվել։ Գոնե իմ հիշած ժամանակներից նման ծավալ չենք ունեցել», - ասաց նա։
Դավթյանի խոսքով՝ այսօր լուրջ թիմային աշխատանք է իրականացվում նաև միջազգային համագործակցության ոլորտում բոլոր օպերատիվ և փաստական տվյալները ստուգելու, դրանք հերքող կամ հավաստող ապացույց ձեռք բերելու համար։
«Որ փուլում որքան առերևույթ հանցագործության վերաբերյալ ապացուցողական բազա կհավաքվի, այդ փուլում կսկսվեն հետապնդումներ։ Այս փուլում էլ որոշակի անձանց հանդեպ ունենք հետապնդումներ», - ասաց գլխավոր դատախազը։

В Армении расследуются уголовные дела беспрецедентного объема – Артур Давтян
В данный момент в разных следственных органах расследуются несколько уголовных дел, которые имеют беспрецедентные объемы, заявил сегодня журналистам в парламенте генеральный прокурор Артур Давтян.
«Есть оперативные и фактические данные, анализ которых свидетельствует о том, что были хозяйствующие субъекты, которые в течение 10-15 лет осуществляли экономическую деятельность на привилегированных условиях. Эта деятельность часто велась с помощью около сотни формальных субъектов», - сказал он, подчеркнув, что создалось предварительное впечатление, что эта деятельность координировалась из одного или двух центров.
Артур Давтян отметил, что они организованы таким образом, чтобы возникли препятствия для их разоблачения.
«В нашей стране не было уголовных дел такого объема. По крайней мере, на моей памяти», - сказал генпрокурор.
По словам Артура Давтяна, сегодня проводится серьезная командная работа для проверки в рамках международного сотрудничества всех оперативных и фактических данных, получения доказательств, подтверждающих или опровергающих эти данные.
«На том этапе, когда будет собрана соответствующая доказательная база, начнутся уголовные преследования. На данном этапе уже начаты уголовные преследования в отношении определенных лиц», - сказал генеральный прокурор.