Հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակում, այս պահի դրությամբ, բաշխվել է շուրջ 54,9 միլիարդ դրամ. Վարչապետ
30/04/2020 12:12
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակում, այս պահի դրությամբ, բաշխվել է շուրջ 54,9 միլիարդ դրամ։
«Ընդ որում, շահառու տնտեսվարողների թիվը, ովքեր օգտվել են մեր հակաճգնաժամային միջոցառումներից, 22 հազար է, շահառու ֆիզիկական անձանց թիվը կազմում է շուրջ 775 հազար մարդ, այսինքն՝ 775 հազար մարդ, այս պահի դրությամբ, օգտվել է մեր հակաճժգնաժամային միջոցառումներից որևէ մեկից», - ասաց վարչապետը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ ասաց, որ 14-րդ միջոցառման շրջանակում ավելացրել են առնվազն չորս հազար հարյուր ուսանողի։
«Նաև՝ պոտենցիալ վարկերից օգտվող, այսինքն՝ թվերը, որ դուք հնչեցրեցիք, փաստացին են, բայց ունենք հաստատված միջոցառում, որ այսօրվանից կարող ենք ասել, որ թիվը պոտենցիալ ավելի է», - ասաց փոխվարչապետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ իրենք առանց բացառության օգնում են բոլոր ուսանողներին։
«Այն տարբերությամբ, որ բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողների համար այդ աջակցությունը ավելի շոշափելի է, իսկ ցածր առաջադիմություն ունեցող ուսանողների համար պակաս շոշափելի է։ Սա մենք անում ենք ոչ թե ժլատությունից, այլ քաջալերումների ճիշտ համակարգ ունենալուց, որովհետև եթե հիմա ցածր առաջադիմություն ունեցող ուսանողը օգտվի նույն չափով, ինչ՝ բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողը, էլ որտե՞ղ կլիմի կառավարության մոտիվացիոն համակարգեր ունենալու քաղաքականությունը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

В рамках антикризисных мероприятий распределено около 54,9 млрд. драмов – премьер-министр
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на заседании правительства заявил, что на данный момент в рамках антикризисных мероприятий распределено около 54,9 млрд. драмов.
«Причем количество хозяйствующих субъектов – бенефициаров, которые воспользовались нашими антикризисными мероприятиями 22 тысячи. Число бенефициаров – физических лиц составляет около 775 тысяч людей, то есть, по состоянию на данный момент, 775 тысяч людей воспользовались каким-либо антикризисным мероприятием», - сказал премьер.
Вице-премьер Мгер Григорян отметил, что в рамках 14-го мероприятия увеличены, как минимум, четыре тысячи студентов.
«А также те, кто пользуется потенциальными кредитами, то есть, цифры, которые вы не озвучили, фактические, однако с сегодняшнего дня мы можем сказать, что потенциальное число больше», - сказал вице-премьер.
Премьер-министр заявил, что они помогают всем студентам, без исключения.
«С той разницей, что имеющие высокую успеваемость студенты получают более ощутимую помощь, а те, у кого низкая успеваемость, менее ощутимую. Мы делаем этого не из-за скупости, а чтобы система поощрений была правильной, поскольку если студенты с низкой успеваемостью будут получать помощь в таком же размере как студенты с высокой успеваемостью, политика правительства по формированию мотивационной системы потеряет смысл», - сказал Никол Пашинян.