Աշխարհի աշխատողների կեսը կարող է մնալ առանց գոյատևման միջոցների
ՄԱԿ-ի Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը նախազգուշացրել է, որ աշխարհում աշխատողների գրեթե կեսը կարող է մնալ առանց գոյատևման միջոցների՝ կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով: Ըստ BBC-ի ռուսական ծառայության տվյալների՝ խոսքն ավելի քան 1,5 միլիարդ մարդու մասին է:
Ըստ ԱՄԿ-ի՝ ամենաբարդ իրավիճակն այն մարդկանց համար է, որոնք  չունեն կայուն պայմանագրեր, նրանցից շատերն աշխատում են մանրածախ, արտադրության և սննդի արդյունաբերության ոլորտում:
Ոչ ֆորմալ պայմաններում աշխատող մոտ երկու միլիարդ մարդ արդեն կորցրել է աշխատավարձի մի մասը՝ միջինը 60%: Դա տեղի է ունեցել նրանց տարածաշրջանում պանդեմիայի տարածման առաջին ամսում:
«Միլիոնավոր աշխատողների համար եկամտի բացակայությունը նշանակում՝ ոչ սնունդ, ոչ անվտանգություն, ոչ ապագա: Աշխարհի միլիոնավոր ձեռնարկություններ հազիվ են շնչում», - ասել է ԱՄԿ  գլխավոր տնօրեն Գայ Ռայդերը:
«Նրանք խնայողություններ և վարկերի հասանելություն չունեն ... եթե հիմա նրանց չօգնենք, նրանք պարզապես կոչնչանան», - հավելել է նա:

Половина работников в мире может остаться без средств к существованию
Международная организация труда ООН предупредила, что около половины всех работников в мире могут остаться без средств к существованию из-за пандемии коронавируса. Это более 1,5 млрд человек, сообщает русская служба ВВС.
По утверждению МОТ, в наиболее сложном положении находятся люди без стабильных контрактов - многие из них работают в розничной торговле, на производствах и в пищевой промышленности.
Уже около двух миллиардов человек, работающих на неформальных условиях, потеряли часть зарплаты - в среднем на 60%. Это произошло в первый же месяц после того, как пандемия перекинулась на их регион.
«Для миллионов работников отсутствие дохода означает - ни еды, ни безопасности, ни будущего. Миллионы предприятий по всему миру едва дышат», - сказал Генеральный директор МОТ Гай Райдер.
«У них нет сбережений или доступа к кредитам… Если мы не поможем им сейчас, они просто погибнут», - добавил он.