Հավանաբար, շուտով կանցնենք ասիմպտոմ դեպքերին կամ թեթև դեպքերով քաղաքացիներին չհոսպիտալացնելու ռազմավարությանը. Նախարար
30/04/2020 11:19
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանից հետաքրքրվեց նոր դեպքերի ռեկորդային աճից:
«Այո, պարոն վարչապետ, վատ իմաստով ռեկորդային թիվ ենք ունեցել՝ 134 նոր դեպք: Ընդհանուր դեպքերի թիվը ստացվում է 2066, բուժվածները՝ 929, այս պահին փաստացի բժշկական հսկողության տակ է գտնվում 1103 քաղաքացի: Դժբախտաբար, ունեցել ենք մահվան երկու դեպք, այսինքն՝ ընդհանուր մահերի թիվը կազմում է 32, արհեստական շնչառության սարքերի վրա այս պահին ունենք ընդամենը 6 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 17, ծանր վիճակում՝ 59: Իրադարձությունների զարգացման նման սցենարի դեպքում, հավանաբար, շուտով կանցնենք ասիմպտոմ դեպքերին կամ թեթև դեպքերով քաղաքացիներին չհոսպիտալացնելու ռազմավարությանը: Իհարկե, մեր մոտեցումն այնպիսին է, որ այդ օրը փորձելու ենք առավելագույնս ձգել, քանի որ դա ապագայում բերելու է տարածման: Ենթադրում ենք, որ դեռ 5-6 օր կկարողանանք այս տեմպով ձգել՝ չնայած այս 134-ի մեջ եղել են իրար շատ փոխկապակցված անձինք։ Այդ փոխկապակցվածությունն է շատ խանգարում, մի դեպք ունենք, որից միշտ փորձել ենք խուսափել, հուղարկավորության ժամանակ վարակված անձի մասնակցություն է եղել: Դրա համար պետք է կոչ անենք, որ նման արարողություններին փոքրաթիվ մարդիկ մասնակցեն և չհամարել, որ վտանգն ամբողջությամբ անցել է», - ասաց Արսեն Թորոսյանը:

Covid-19 patients without symptoms will stay at home
Armenian health minister Arsen Torosyan said at the cabinet sitting today that during the past day Armenia has registered a record number of cases.
“We have recorded 134 new cases and the total number makes 2,066…Unfortunately we have 2 cases of deaths making the coronavirus death toll 32. Currently 6 citizens are connected to artificial respiratory devices, 17 people are in extremely grave condition, 59 in grave,” the minister reported.
“In case of such scenario of developments, probably we will soon pass to strategy of not hospitalizing the patients without symptoms or having mild ones. Of course, our approach is to try to hospitalize as much as we can, otherwise it will cause wide spread of the disease,” the minister said, adding that in the 134 cases the majority of the infected were interconnected.
The minister also said they had a case they were always trying to avoid. “We have a case we have always tried to avoid – an infected person participated in funerals,” he said.