Երբ սահմանափակումը մտցնում էինք, բոլորի հույսն այն էր, որ մեկ, երկու ամսում վարակը կհաղթահարվի. Դժվար է լինելու. Նիկոլ Փաշինյան
30/04/2020 11:34
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանից հետաքրքրվեց՝ արդյոք կորոնավիրուսի հաստատված ռեկորդային այսօրվա թվերը փոխում են իրենց պլանները՝ սահմանափակումների թուլացման հետ կապված, ի պատասխան Ավինյանն ասաց, որ դեռ չի փոխում, քանի որ շրջանակը կոնկրետ է:
«Ունեցել ենք հիվանդանոցում լուրջ խնդիր և այդտեղ էլ շրջանակը քիչ թե շատ կոնկրետ է: Ամեն դեպքում, դինամիկայից կախված՝ մեր որոշումները կարող են փոփոխվել, դեռևս, կարծում եմ, որ նման փոփոխությունների կարիք չկա», - ասաց Ավինյանը։
Նա նշեց, որ մայիսի 4-ից տնտեսական գործունեության էական ոլորտներ պարտադիր կանոնների պահպանմամբ բացվելու են, կրթական համակարգը փակ է լինելու, էական սահմանափակումներ են գործելու մշակույթի, զվարճանքի ոլորտներում:
Վարչապետ նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ընտանիքով երեկ դուրս է եկել քայլելու և փողոցում ահագին մարդ նկատել։
«Շատ դժվար է լինելու, մենք մի քանի պարտադիր պայման ենք ասում վարակից խուսափելու համար, բայց ակնհայտորեն այդ պայմանները չեն պահվում և, եթե չկարողանանք մեր քաղաքացիների վարքագծային կանոնների մասին ոչ միայն իրազեկել, այլ քաջալերել և հասնել նրան, որ դրանք պահվեն, մենք իրականում խնդիրներ ենք ունենալու», - ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ սահմանափակումը մտցնում էին, բոլորի հույսն այն էր, որ մեկ, երկու ամսում վարակը կհաղթահարվի։
«Բայց սահմանափակումների ռեժիմից դուրս գալու մասին խոսում ենք նրա համար, որ ակնհայտ է՝ առնվազն մյուս տարվա մարտ, ապրիլ ամիսը մենք ունենալու ենք դեպքեր և չենք կարող մեկ տարի փակված ռեժիմով ապրել», - ասաց վարչապետը։

Когда мы вводили ограничения, все надеялись на то, что ситуация с коронавирусом будет преодолена в течение 1-2 месяцев – Никол Пашинян
30/04/2020 13:39
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на заседании правительства поинтересовался у вице-премьера, коменданта Тигрна Авиняна, может ли зафиксированный сегодня рекордный рост новых случаев заражения изменить их планы в связи с ослаблением ограничений. В ответ Тигран Авинян отметил, что пока не меняет, поскольку есть конкретный круг.
«У нас была серьезная проблема в больнице, и здесь тоже более или менее конкретный круг. Во всех случаях, наши решения могут измениться в зависимости от динамики. Однако считаю, что необходимости в подобных изменениях пока нет», - сказал Тигран Авинян.
Он отметил, что с 4 мая будет разрешена экономическая деятельность в значительных отраслях, с соблюдением обязательных требований, образовательная система останется закрытой, существенные ограничения будут действовать в сфере искусства, культуры и развлечений.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что вчера вышел на прогулку вместе с семьей, и на улицах было достаточно много людей.
«Будет очень сложно, мы поставили несколько обязательных условий во избежание распространения вируса, однако эти условия явно не соблюдаются. У нас действительно будут проблемы, если нам не удастся как довести до наших граждан, так и поощрить их на  соблюдение этих правила поведения», - сказал он.
По его словам, когда вводились ограничения, все надеялись, что ситуация с коронавирусом будет преодолен в течение одного-двух месяцев.
«Но мы говорим о выходе из режима ограничений, поскольку очевидно, что как минимум до марта, апреля следующего года у нас будут случаи заражения, и мы не можем жить в закрытом режиме целый год», - сказал премьер-министр.