Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան հայտնել է իր անհանգստությունը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և նրա հիմնադիր՝ Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդման մասով
01/05/2020 13:57
Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան, որը պաշտոնապես հիմնադրվել է Եվրոպական միության հայաստանյան պատվիրակության աջակցությամբև որի գործունեությանը մասնակցում են երկրի առաջադեմ տնտեսվարողները, այսօր հայտարարություն է տարածել։Հայտարարությունը վերաբերել է«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և խմբի հիմնադիր, Ucom ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Ուշադրությամբ հետևում ենք մեր կազմակերպությանն անդամակցող «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին և հայտնում ենք մեր անհանգստությունը այդ մասով։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը՝ ի դեմս իր կողմից կառավարվող 15 ընկերությունների, կարևոր գործոն է Հայաստանի տնտեսության համար՝  աշխատատեղերի քանակով, վճարված հարկերով և ստեղծվող տարեկան ՀՆԱ-ի վրա ազդեցությամբ։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հայկական կապիտալով միակ տելեկոմ՝ «Յուքոմ» ընկերության կառավարիչն է, ինչը ռազմավարական նշանակություն ունի։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը նաև հանդիսանում է ԵՄ անդամ երկրների մի շարք խոշոր կորպորացիաների պաշտոնական գործընկերն ու ներկայացուցիչը Հայաստանում՝ համատեղ ներդրումային նախագծերի և գործունեության միջոցով։
Կարևոր ենք համարում, որ այս գործոններով պայմանավորված ընկերությունների խմբի և առանցքային դերակատարների ուղղությամբ ցանկացած գործողություն շրջահայաց ու բազմակողմանի դիտարկմամբ, ինչպես նաև ացառապես իրավական հենքով կառուցվի, քանի որ դրա շղթայական ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա մեծ է և անզգույշությամբ կարող է վնաս կարող հասցվել ՀՀ աշխատաշուկային, տնտեսությանն ու երկրի հեղինակությանը՝ միջազգային ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին Գուրգեն Խաչատրյանը հաղորդել էր, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջև օտարելու Ucom-ը։ Նա նաև տեղեկացրել էր, որ չհամաձայնվելու դեպքում կարճ ժամկետում իրեն մեղադրելու են առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ և ճնշումներ կիրառելու բիզնեսի հանդեպ։ Ապրիլի 30-ին արդեն խուզարկություններ կատարեցին Խաչատրյանների տանը և գրասենյակում, ինչպես նաև կալանավորման միջնորդություն ներկայացվեց դատարան։

The European Business Association has expressed concern over the persecution of Galaxy Group of Companies and its co-founder, Gurgen Khachatryan
01/05/2020 13:53
The European Business Association in Armenia, which was officially established with the support of the Armenian delegation to the European Union and in the activities of which progressive businesses were involved, issued a statement today. The latter referred to the events linked to Galaxy Group of Companies and its co-founder and the chairman of the board of directors at Ucom, Gurgen Khachatryan. The statement says:
“We are closely following the events related to our affiliate Galaxy Group of Companies and we express our concern over that.
Galaxy Group of Companies, which manages 15 companies, is an important player in the Armenian economy in terms of the number of provided jobs, the amount of tax paid, and the significant impact on annual GPD. Galaxy Group of Companies manages the sole Armenian telecom, Ucom, which is of strategic importance. It is also the official partner and representative of a number of major corporations in the EU member states in Armenia through joint investment projects and activities.
It is important to mention that any action towards the group and its key players conditioned by these factors should be prudent and comprehensive as well as built exclusively on legal basis, as its chain impact on the economy of Armenia is extensive and can cause damage to the RA labor market, economy and the country’s reputation in terms of attracting foreign investment.”
On April 28, Gurgen Khachatryan reported that at the level of high-ranking officials of the country he had been demanded both directly and indirectly to alienate Ucom. He also informed that in case of non-compliance, he would be accused of committing a particularly serious crime, which would be followed by pressure on his businesses in quite a short period of time. On April 30, the Khachatryans’ house and offices were searched and a motion for arrest was filed in the court.