Կիմ Չեն Ընի մահվան մասին տեղեկությունը «գրեթե հարյուր տոկոսով ճշգրիտ է»
Տեղեկությունը, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը մահացել է, գրեթե 100 տոկոսով ճշգրիտ է: Այս մասին հարավկորեական «Յոնհապ» լրատվական գործակալությանը հայտնել է 2006 թվականին ԿԺԴՀ-ից փախուստի դիմած և այժմ Հարավային Կորեայի օրենսդիր մարմիններում աշխատող Չի Սոն Հոն:
«Սա 100 տոկոսով ճշգրիտ չէ, բայց ես կարող եմ ասել, որ հավանականությունը 99 տոկոս է: Հյուսիսային Կորեան պաշտոնապես չի հայտնում ղեկավարի մահվան մասին, քանի որ բախվել է իրավահաջորդության դժվարին խնդրին», - ասել է նա:
Չի Սոն Հոն նշել է՝ «Կիմը մահացել է անցած հանգստյան օրերին»:
Միևնույն ժամանակ, գործակալության զրուցակիցը չի բացահայտել տեղեկատվության աղբյուրը: Խոսելով այն մասին, թե ով կարող է դառնալ Կիմ Չեն Ընի իրավահաջորդը, նա նշել է, որ հավանական թեկնածու է Կիմի քույր Կիմ Յո Չժոնին:

Сообщения о смерти Ким Чен Ына назвали «почти на сто процентов точными»
Информация о том, что лидер Северной Кореи Ким Чен Ын мертв, является почти на сто процентов точной. Об этом заявил южнокорейскому агентству Yonhap перебежчик Чи Сон Хо (Ji Seong-ho), который сбежал из КНДР в 2006 году и сейчас работает в законодательных органах власти Южной Кореи.
«Это не на 100 процентов точно, но я могу сказать, что вероятность составляет 99 процентов. Северная Корея [не сообщает о смерти лидера официально потому, что] столкнулась со сложной проблемой преемственности», — сказал он.
Чи Сон Хо отметил, что долго гадал, сколько еще Ким Чен Ын протянет после операции на сердце, но вскоре ему сообщили о смерти политика.
«Ким умер в прошлые выходные», — полагает он.
При этом собеседник агентства не раскрыл источник информации. Говоря о том, кто может стать преемником Ким Чен Ына, он отметил, что, как и многие, считает возможной кандидатурой сестру Ына — Ким Ё Чжон.