ԵԱՏՄ-ում նախապատրաստել են COVID-19-ի կանխարգելման ծրագրի նախագիծը
Եվրասիական տնտեսական միության երկրները, Ռոսպոտրեբնադզորի նախաձեռնությամբ, պատրաստել են կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համապարփակ ծրագրի նախագիծ, որը նախատեսում է լաբորատոր հետազոտությունների միասնական մոտեցումների մշակում և վարակիչ հիվանդությունների համար մոնիտորինգի միասնական համակարգի ստեղծում, երկուշաբթի հայտնում է «Ռոսպոտրեբնադզորի» կայքը:
«Փաստաթուղթը նախատեսում է ԵԱՏՄ տարածքում լաբորատոր հետազոտությունների միասնական մեթոդաբանական մոտեցումների զարգացում, վարակիչ հիվանդությունների գործառնական մոնիտորինգի համար ընդհանուր համակարգի ստեղծում, անձնակազմի վերապատրաստում, միջպետական վարժանքներ և հետազոտություններ՝ տարածաշրջանում առավելագույն ինֆեկցիոն հիվանդությունների համար պատվաստանյութերի և ախտորոշիչ փորձարկման համակարգերի մշակման վերաբերյալ: Փաստաթղթի ընդունումը սպասվում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստի ընթացքում», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Հավելվում է, որ համապարփակ ծրագրի իրականացումը նորմալացնելու է ԵԱՏՄ երկրներում համաճարակաբանական իրավիճակը նոր կորոնավիրուսի ֆոնին, ինչպես նաև կամրապնդի պետությունների կարողությունները վարակիչ սպառնալիքների կանխարգելման և դրանց արձագանքման ոլորտում:

В ЕАЭС подготовили проект плана по предотвращению COVID-19
Страны Евразийского экономического союза по инициативе Роспотребнадзора подготовили проект комплексного плана по предотвращению распространения коронавируса, предусматривающий разработку единых подходов к проведению лабораторных исследований и создание общей системы мониторинга за инфекционными болезнями, сообщается на сайте Роспотребнадзора в понедельник.
"Документ предусматривает разработку на пространстве ЕАЭС единых методических подходов к проведению лабораторных исследований, создание общей системы оперативного мониторинга за инфекционными болезнями, подготовку кадров, проведение межгосударственных учений и научных исследований по разработке вакцин и диагностических тест-систем по наиболее актуальным инфекционным болезням в регионе. Принятие документа предполагается в ходе очередного заседания Евразийского межправительственного совета", - говорится в сообщении.
Добавляется, что выполнение мероприятий комплексного плана позволит нормализовать в странах ЕАЭС эпидемиологическую ситуацию по новому коронавирусу, а также укрепить потенциал государств в области профилактики и реагирования на инфекционные угрозы.