Իրանի ԱԳՆ-ում կարծում են, որ ԱՄՆ-ին չի հաջողվի երկարաձգել Թեհրանի դեմ զենքի էմբարգոն
ԱՄՆ-ին չի հաջողվի երկարաձգել զենքի էմբարգոն Իրանի դեմ, որի ժամկետը լրանում է հոկտեմբերին: Նման կարծիք է հայտնել Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Ինչ վերաբերում է զենքի էմբարգոյի երկարաձգմանն ուղղված ամերիկյան ջանքերին, մենք հոսով ենք, որ այս հարցը չի դրվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը: Սակայն եթե դա տեղի ունենա, Իրանը համապատասխան պատասխան կտա», - մեջբերում է նրան «Young Journalists Club» գործակալությունը:
Մուսավիի խոսքով՝ «Վաշինգտոնն իր դուրս գալուց հետո ցանկանում է ոչնչացնել Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի բոլոր ձեռքբերումները»:
«Մենք սերտ կապի մեջ ենք միջուկային գործարքի մյուս կողմերի հետ և վստահ ենք, որ ԱՄՆ նոր գործողությունները հաջողություն չեն ունենա», - ավելացրել է նա:
Մայիսի 1-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է ցանկացած միջոցառում ձեռնարկել՝ թույլ չտալու համար, որ Թեհրանը ռուսական կամ չինական զրահատեխնիկա ձեռք բերի էմբարգոյի ավարտից հետո:

В МИД Ирана считают, что США не удастся продлить оружейное эмбарго против Тегерана
США не удастся продлить оружейное эмбарго в отношении Ирана, срок действия которого истекает в октябре. Такое мнение выразил в понедельник официальный представитель иранского МИД Аббас Мусави.
"Что касается усилий США по продлению оружейного эмбарго, то мы надеемся, что этот вопрос не будет поставлен на рассмотрение в СБ ООН, - приводит его слова агентство Young Journalists Club. - Однако в случае, если это произойдет, Иран даст соответствующий ответ".
По словам Мусави, "Вашингтон после собственного выхода хочет уничтожить все достижения Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД)".
"Мы находимся в тесном контакте с остальными участниками ядерной сделки и уверены, что новые действия США не увенчаются успехом", - добавил он.
1 мая госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что Вашингтон готов принять любые меры, чтобы не допустить приобретения Тегераном российской или китайской бронетехники после окончания действия эмбарго.