Մարտի 1-ից ի վեր՝ Հայաստան է վերադարձել մոտավորապես 63 հազար քաղաքացի. ԱԳ նախարար
«Մենք քաջալերել ենք մեր քաղաքացիներին, որոնք ճիշտ են գնահատել իրավիճակը և արագ կերպով վերադարձել է հայրենիք», - ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստին վիճակագրական տվյալներ ներկայացրեց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Արդեն մարտի կեսից, երբ Հայաստանում արտակարգ վիճակ մտցվեց, այդ շրջանից ի վեր մոտավորապես 23 հազար մարդ է վերադարձել: Սա այն դեպքում, երբ բազմաթիվ ընկերություններ դադարեցրել էին իրենց օդային աշխատանքները: Մարտի 15-ից մայիսի 6-ը դեպի Հայաստան հոսքեր եղել են Մոսկվայից, Հռոմից, Վրաստանից, Քուվեյթից, Անգոլայից, Լեհաստանից, Հնդկաստանից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից և այլն: ՀՀ քաղաքացիները մեծամասամբ վերադարձել են անվճար չվերթներով: Առաջիկա օրերին սպասվում են տասնյակ քաղաքացիների վերադարձեր ամենատարբեր երկրներից», - նշեց Մնացականյանը:

С 1 марта в Армению вернулись приблизительно 63 тысячи граждан – глава МИД
«На начальном этапе мы призывали наших граждан правильно оценить ситуацию и принять разумное решение в вопросе возвращения на Родину», - заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним связям министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
Глава МИД представил статистические данные возвращения в период с марта по май.
«Уже с середины марта, когда в Армении было введено чрезвычайное положение, в страну начали возвращаться приблизительно 23 тысячи граждан. Это в том случае, когда многие авиакомпании прекратили воздушные полеты. С 15 марта по 6 мая в Армению прибывали потоки из Москвы, Рима, Грузии, Кувейта, Анголы, Польши, Индии, США, Турции и других стран. Большинству граждан Армении были предоставлены бесплатные билеты. В ближайшие дни ожидается возвращение десятков граждан из самых различных стран», - отметил Зограб Мнацаканян.