Հայաստանում սկսվել է եռաշերտ բժշկական դիմակների արտադրություն այնպիսի քանակներով, որ երկրում դրանց դեֆիցիտ երբեք չի առաջանա․ Արսեն Թորոսյան
04/05/2020 12:12
Հայաստանի ամբողջ պահանջարկը բավարարող բժշկական դիմակների արտադրություն է մեկնարկել, ՀՀ ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Հայաստանում երեկվանից սկսվել է եռաշերտ բժշկական դիմակների արտադրություն այնպիսի քանակներով, որ ՀՀ-ում դրանց դեֆիցիտ երբեք չի առաջանա, եթե այդ արտադրությունը շարունական տեղի ունենա։ Այսինքն՝ Հայաստանի ամբողջ պահանջարկը բավարարող բժշկական դիմակների արտադրություն կա», - ասաց նա։
Թորոսյանի խոսքով՝ առողջապահության նախարարության կողմից սկսվել է անհատական պաշտպանիչ արտահագուստի արտադրություն՝ նախնական 100 հազար արտահագուստի քանակով։
«Քանակի խնդիր չենք ունենա, միակ խնդիրը կլինի դրանք ձեռք բերելը, քանի որ դրանք և ի սկզբանե թանկ են եղել և այս իրավիճակում թանկացել են հիմնականում հումքի թանկացման և լոգիստիկ խնդիրների պատճառով։
Մինչ այս արտադրությունները սկսելն էլ մենք ունեցել ենք փոքր քանակի ձեռքբերումներ տեղում, և մեծ քանկաների ձեռբերումներ՝ Չինաստանից։ Այս առումով կարծում եմ՝ միակ խնդիրը լինելու է ֆինանսական ապահովումը, ոչ թե դրանց առկայությունը», - ասաց նա։
Խոսելով FFP 3 և N 95 դիմակների մասին՝ նախարարն ասաց, որ դրանց քանակները ևս բավարար են, բացի այդ՝ այս պահին միջոցներ են ձեռնարկվում դրանք տեղում արտադրելու համար։ Մասնավորապես, նախարարը նկատեց, որ այս պահին ՀՀ-ն դրանց արտադրության համար անհրաժեշտ հաստոցի ձեռքբերման փուլում է։
«Եթե սա էլ տեղի ունենա, կարող ենք սկզբունքորեն ասել, որ պաշտպանիչ միջոցներով ինքնաբավ ենք», - ասաց նա։

В Армении началось производство трехслойных медицинских масок
В Армении началось производство трехслойных медицинских масок, которое удовлетворит весь имеющийся спрос, заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Со вчерашнего дня в Армении началось производство трехслойных масок в таком количестве, которое позволит избежать дефицита в Армении, если производство продолжиться. То есть, у нас есть производство медицинских масок, удовлетворяющее весь спрос», - сказал он.
По его словам, со стороны министерства здравоохранения начато производство специальных костюмов индивидуальной защиты, предварительно в количестве 100 тысяч.
«Проблем с количеством у нас не будет, единственная проблема – в их приобретении, поскольку изначально они стоили дорого и в данной ситуации подорожали из-за повышения стоимости сырья и логистичеких проблем.
До начала этого производства мы приобретали небольшое количество на месте и большое количество в Китае. Считаю, что единственная проблема состоит в обеспечении финансирования, а не в наличии», - сказал Арсен Торосян.
Касаясь масок FFP 3 и №95, министр здравоохранения отметил, что их количество также достаточно. Кроме того, на данный момент предпринимаются меры для производства этих масок на месте. В частности, по словам министра, Армения находится сейчас на этапе приобретения станка, необходимого для их производства.
«Если это произойдет, то можно сказать принципиально, что в плане защитных средств мы самодостаточны», - заявил Арсен Торосян.