Իրանը միջուկային գործարքի առաջնորդներին զգուշացրել է զենքի էմբարգոյին պատասխանելու մասին
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին նամակ է հղել միջուկային գործարքի անդամ երկրներին (Ռուսաստան, Չինաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Բրիտանիա), որում հայտնել է, որ Թեհրանը կպատասխանի զենքի էմբարգոյին:
«Եթե ինչ-որ պահի ցանկանան վերսկսել Իրանի դեմ զենքի էմբարգոն, ապա մենք կպատասխանենք այնպես, ինչպես գրված է իմ նամակի վերջին հատվածում, որն ուղղված է «4+1» երկրների խմբի առաջնորդներին: Նրանք պատասխանի մասին շատ լավ գիտեն», - ասել է Ռոհանին՝ իրանական հեռուստատեսությամբ հեռարձակված կառավարության նիստի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Իրանի արձագանքը լուրջ հետևանքներ կունենա:
Նա նաև նշել է, որ միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրսբերումը «հիմար սխալ» էր: Այդ մասին լավ են հասկանում Վաշինգտոնում:
«Ամերիկացիները նոր են հասկանում՝ ինչ մեծ սխալ են գործել: Նրանք հետդարձի ճանապարհ չունեն», - ավելացրել է Ռոհանին՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ի համար այլևս միջուկային գործարք գոյություն չունի:

Иран предупредил лидеров ядерной сделки об ответе на оружейное эмбарго
Президент Ирана Хасан Роухани написал письмо лидерам стран-членов ядерной сделки (РФ, Китай, Франция, Германия, Британия), в котором сообщил, каким будет ответ Тегерана на оружейного эмбарго против Ирана.
"Если когда-нибудь (после снятия) захотят, чтобы оружейное эмбарго против Ирана вновь было восстановлено под каким бы то ни было предлогом, каким бы то ни было механизмом, мы ответим так, как я написал в последнем параграфе своего письма, адресованном лидерам группы стран "4+1". Они хорошо знают об ответе", - сообщил он в эфире иранского телевидения в ходе заседания правительства.
По его словам, реакция Ирана будет иметь серьезные последствия.
Он также сообщил, что выход США из ядерной сделки был "глупой ошибкой", о чем поняли в Вашингтоне, когда до снятия с Ирана оружейного эмбарго осталось немного.
"Американцы только 2 месяца как проснулись из своего безмятежного сна, поняли, какую крупную ошибку они совершили, выйдя из ядерной сделки. У них нет ни пути вперед, ни пути назад", - добавил он, отметив, что "для Америки более ядерной сделки не существует".