Հանրաքվեի անցկացման մասով այս պահին վերջնական որոշում չկա. Մակունց
Սահմանադրական հանրքավեն տեղի չի ունենա, քանի դեռ բազմամարդ միջոցառումներ անցկացնելը վտանգներ է ներկայացնում, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլի» պատգամավոր Լիլիթ Մակունցը։
«Մեզ մոտ քննարկումներ տեղի են ունենում հետագա մեր գործողությունների առնչությամբ, որովհետև հասկանալի է՝ կան հստակ սահմանափակումներ կորոնավիրուսով պայմանավորված, և քանի դեռ բազմամարդ միջոցառումներ անցկացնելն, այդ թվում՝ հանրահավաքը վտանգներ է ներկայացնում, բնականաբար, դա տեղի չի ունենա», - ասաց նա:
Մակունցն ընդգծեց՝ այս պահին վերջնական որոշում հանրաքվեի մասով չկա:
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն պիտի անցկացվեր ապրիլի 5-ին։ Դրանով առաջարկվում էր դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը:
ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո վարչապետը հայտարարեց, որ հանրաքվեն չի կարող անցկացվել այս պայմաններում։

Окончательного решения о проведении конституционном референдуме на данный момент нет – Лилит Макунц
До тех пор, пока проведение многолюдных мероприятий представляет опасность, референдум по конституционным изменениям не состоится, заявила сегодня журналистам руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макуну.
«Мы проводим обсуждения относительно дальнейших шагов, поскольку понятно, что есть четкие обусловленные коронавирусом ограничения. И пока проведение многолюдных мероприятий, в том числе и митингов, представляет опасность, естественно этого не произойдет», - сказала она.
Лилит Макунц подчеркнула, что окончательного решения о проведении конституционного референдума на данный момент нет.
Напомним, референдум по изменениям в Конституцию Армении был назначен на 5 апреля.
Согласно референдуму по изменениям в Конституцию, предлагается отстранить от должности председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и шесть судей КС.
После введения в Армении режима чрезвычайного положения, премьер-министр заявил, что в этих условиях конституционный референдум не может быть проведен.