Կորոնավիրուսի հետևանքով սահմանափակումները կարող են հանգեցնել տուբերկուլոզից 1,4 միլիոն մարդու մահվան
06/05/2020 17:06
Աշխարհում մոտ 1,4 միլիոն մարդ կարող է մահանալ տուբերկուլոզից՝ COVID-19-ի տարածման դեմ պայքարում ներդրված սահմանափակիչ միջոցների հետևանքով, չորեքշաբթի հաղորդել է «Guardian» թերթը՝ հղում անելով այդ խնդրի ուսումնասիրությանը:
Ուսումնասիրությունն իրականացրել է «Կանգնեցրեք տուբերկուլոզը» կազմակերպությունը՝ Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի և Ջոնս Հոփկինսի անվան համալսարանի հետ համատեղ: Այն կազմվել է տվյալների հիման վրա, թե ինչպես են կորոնավիրուսի առավելագույն ցուցանիշ գրանցած երկրներն ինքնամեկուսացման պայմաններում ախտորոշում տուբերկուլոզը և բուժում այն:
Նշվում է, որ 2020-2025 թվականներին ընկած ժամանակահատվածում, ըստ ամենայնի, 6,3 միլիոն մարդու մոտ կզարգանա տուբերկուլոզ:

Ограничения из-за коронавируса могут привести к гибели 1,4 млн человек от туберкулеза
Примерно 1,4 млн человек в мире могут умереть от туберкулеза из-за ограничительных мер, введенных в рамках борьбы с распространением COVID-19, сообщает в среду газета The Guardian со ссылкой на результаты исследования этой проблемы.
Исследование было проведено партнерством "Остановите туберкулез" (Stop TB Partnership) вместе с Имперским колледжем Лондона и Университетом Джонса Хопкинса.
Оно было составлено на основе данных о том, как страны, где зафиксировано наибольшее количество случаев COVID-19, в условиях изоляции диагностируют туберкулез и лечат его.
Отмечается, что в период 2020-2025 годов, по всей видимости, у 6,3 млн человек разовьется туберкулез. Смертность в 1,4 млн человек от туберкулеза, между тем, ухудшит ситуацию в этой области до показателей 5-8-летней давности.