Վրաստանը կուժեղացնի երկիր ժամանող բոլոր քաղաքացիների նկատմամբ վերահսկողությունը
Վրաստանի բոլոր սահմաններում, որոնք շուտով բաց կլինեն օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար, ուղևորների վերահսկողությունը կուժեղացվի, հայտարարել է վարչապետ Գեորգի Գախարիան:
«Առողջապահության նախարարությունը ստիպված է եղել խստացնել վերահսկողությունը սահմանում յուրաքանչյուր ժամանող քաղաքացու նկատմամբ՝ ինչպես ցամաքում, այնպես էլ՝ օդում: Եթե նախկինում մեզ պահանջվում էր 24 ժամյա կարանտին, ապա այդ վերահսկողությունը պետք է տևի մեկ ժամ: Նման հնարավորություն կա, Առողջապահության նախարարությունն առաջիկայում կլուծի այդ խնդիրը», - ասել է վարչապետը կառավարության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
Ըստ նախարարների կաբինետի ղեկավարի՝ Վրաստանը կարող է առանձնացնել առողջարանի առանձին գոտիները, որոնք կունենան ամենաապահով վայրերի կարգավիճակ, օրինակ՝ այնպիսի քաղաքներ, ինչպիսիք են՝ Ցկալթուբնո, Գուդաուրին, Սայրմեն, Աբաստումանին և Բորժոմին:
«Վրաստանը պետք է դառնա առաջին երկրներից մեկը, որը կվերսկսի զբոսաշրջությունը: Իհարկե, դա տեղի կունենա՝ հաշվի առնելով անվտանգության բոլոր միջոցները», - ասել է վարչապետը:

Грузия усилит контроль всех прибывших в страну граждан
Контроль пассажиров на всех границах Грузии, которые вскоре будут открыты для иностранных туристов, будет усилен, заявил премьер Георгий Гахария.
"Минздрав поручил усилить контроль каждого прибывшего гражданина на границах, как на сухопутных, так и на воздушных. Если ранее нам требовалось 24 часа карантина, то этот контроль должен быть завершен за час. Такая возможность есть и министерство здравоохранения решит эту задачу в ближайший период", - заявил премьер во время встречи с членами правительства.
По словам главы кабмина, Грузия может выделить отдельные зоны курорта, которые будут иметь статус наиболее безопасных мест, например, такие города, как Цкалтубо, Гудаури, Саирме, Абастумани и Боржоми.
"Грузия должна стать одной из первых стран, которая возобновит туристическую сферу в ближайшее время. Конечно же, это произойдет с учетом всех мер безопасности", - заявил премьер.