«Փաստ». Չունեն դատավորների նոր բազա, որպեսզի վեթինգ իրականացնելուց հետո նոր դատավորներ նշանակեն
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ ՀՀ-ում գործող քաղհասարակության ներկայացուցիչները, բավական մեծ թվով իրավաբաններ, ինչպես նաև հենց իշխանության մեջ գտնվող առանձին անհատներ գործող իշխանության կառավարման երկու տարիների ընթացքում հասցրել են հիասթափվել իշխանությունների՝ դատաիրավական համակարգում վեթինգ իրականացնելու հետ կապված խոստումների չկատարումից։
Ավելին, դժգոհության ալիքն այնքան է մեծացել, որ երեկ այս հարցին ԱԺ-ում անդրադարձավ նաև վարչապետ Փաշինյանը՝ ընդունելով, որ «կառավարությունը 2019 թվականի ընթացքում չի կարողացել լուծել անկախ, վստահելի դատական համակարգ ունենալու հարցը»։ Որպես պատճառ նշվեց, թե իշխանությունները չեն ուզում ունենալ խամաճիկային դատարան, և թե իրենց նպատակն է, որ Հայաստանում լինի անկախ դատական համակարգ:
Սակայն, թերթի՝ կառավարության աղբյուրի փոխանցմամբ, իրականում «կառավարությունը դատաիրավական համակարգը քարուքանդ չի արել, չի ավերել» ոչ թե «արդարների շնորհիվ», իսկ իշխանություններն էլ երկմտում են ոչ թե վերոնշալ պատճառներով, այլ քանի որ գործող դատավորներին վեթինգի ենթարկելու դեպքում կանգնելու են բավականին լուրջ փաստի առաջ. բանն այն է, որ, ըստ էության, չնայած իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ քանիցս հայտարարել են վեթինգի «անհրաժեշտության» ու «ոլորտում օր առաջ կարգավորում մտցնելու մասին», սակայն չունեն դատավորների նոր բազա, որպեսզի վեթինգ իրականացնելուց հետո նոր դատավորներ նշանակեն։ Ուստի, իշխանությունները շարունակում են «աշխատել» գործող դատավորների հետ՝ ում հնարավոր է՝ «իրենցով» անելու ճանապարհով»:

«Паст»: Нет базы судей, чтобы после проведения веттинга назначить новых судей
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что представители гражданского общества, довольно большое число правоохранителей, а также отдельные деятели власти за последние два года правления действующей власти разочаровались, поскольку власти не выполняют своего обещания о проведении веттинга в судебно-правовой системе.
Более того, волна недовольства настолько увеличилась, что вчера в парламенте премьер-министр Никол Пашинян вынужден был обратиться к этому вопросу, признав, что «правительству в 2019 году не удалось решить вопрос независимой и заслуживающей доверие судебной системы». В качестве причины он отметил, что власти не хотят иметь марионеточный суд и их цель – сформировать  в Армении независимую судебную систему.
Однако, как передают источники издания в правительстве, в действительности «правительство не начало демонтаж, не разрушило полностью судебно-правовую систему»  не «благодаря тем, кто справедлив», а поскольку в случае веттинга действующих судей окажется перед довольно серьезно проблемой. Дело в том, что, несмотря на то, что различные представители власти много раз заявляли о «необходимости» веттинга и «внедрения как можно раньше урегулирования в сферу», у них нет новой базы судей, чтобы после проведения веттинга назначить новых судей. Посему власти продолжают «работать» с действующими судьями, «подчиняя себе» кого возможно.