Այսօր տեղի ունեցածը համարում եմ ամենամեծ պարտությունը հեղափոխությունից հետո․ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Դատապարտում եմ բռնության ցանկացած երևույթ, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով այսօր առավոտյան ԱԺ-ում Էդմոն Մարուքյանի և Սասուն Միքայելյանի միջև տեղի ունեցած ծեծկռտուքին։
«Ուզում եմ միանշանակ և անկերկբա ընդգծել իմ վերաբերմունքն՝ ասելով, որ դատապարտում եմ բռնության ցանկացած երևույթ՝ իր բոլոր դրսևորումներով, որովհետև այն լինում է ոչ միայն ֆիզիկական, այլև բարոյական, հոգեբանական և պետք է շատ ուղիղ ընդգծել, որ արդեն երկու տարի հեղափոխական թիմը, այդ թվում՝ այս խորհրդարանական մեծամասնությունն ու այս կառավարությունը հետևողականորեն և շարունակաբար ենթարկվում են բարոյական և հոգեբանական բռնությունների», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ խորհրդարանական մեծամասնության կին պատգամավորներին սոցիալական ցանցերում սպառնում են բռնաբարել, նրանց երեխաներին սպառնում են փողոցներում սատկացնել, ամենավերջին ստահոդ տեղեկություններն են տարածում իմքայլական պատգամավորների վերաբերյալ։
«Այս ամենն ունի մեկ նպատակ՝ խեղճացնել քաղաքական մեծամասնությանը, քայքայել այն և քայքայել ժողովրդի և քաղաքական մեծամասնության միջև առկա վստահությունը», - ասաց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով երեկ Էդմոն Մարուքյանի հետ հանդիպմանը՝ Փաշինյանն ասաց, որ հանդիպման ժամանակ մտահոգություն է հայտնել առ այն, որ ԼՀԿ-ն բռնություններ գործադրելու պլանի անբաժան մաս է կազմում։
«Այսօր առավոտյան տեղի ունեցածի տեսագրությունը դիտելով՝ մի պարզ հարց եմ տալիս՝ ի՞նչ գործ ուներ ելույթ ունեցողն այնտեղ կանգած (Փաշինյանը ցույց տվեց ամբիոնի հարակից տարածքը) և երբ ամբիոնից իջնում ու մեծ արագությամբ ընթանում էր դեպի պատգամավոր Սասուն Միքայլեյանն, ինչի՞ համար էր գնում, քաղաքական երկխոսություն ծավալելո՞ւ, կամ, եթե նույնիսկ Սասուն Միքայլեյանը տեղից վեր էր կացել, որտեղի՞ց վստահությունը, որ նա ուղղակի վրդովմունքն իր ձևով արտահայտելով դուրս չէր գալու այս դահլիճից։ Տեղի ունեցածն այլ կերպ, քան սադրանք չեմ կարող անվանել, մանավանդ՝ այդ տեսագրությունը մի քանի անգամ դիտելուց հետո։ Նաև դատապարտում եմ այն, որ մենք տրվում ենք սադրանքների», - ասաց Փաշինյանն՝ ավելացնելով․
«Այսօր տեղի ունեցածը համարում եմ մեր և անձամբ իմ ամենամեծ պարտությունը, որ մենք ունեցել ենք հեղափոխությունից հետո, բայց սա որևէ մեկի թող հուսավառ չանի»։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանում այսօր բացառիկ իրավիճակ է հաստատված, երբ իշխանությունը բռնության զոհ է դառնում նախկիններին սպասարկող խորհրդարանական ուժերի կողմից․
«Իշխանությունն ամեն օր դառնում է բռնության զոհ սերժական-քոչարյանական հանցավոր բանդայի և նրանց խորհրդարանական սպասարկումների կողմից», - ասաց նա։

Считаю произошедшее самым большим поражением после революции – Никол Пашинян
Я осуждаю любое проявление насилия, заявил в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян, обратившись к произошедшей сегодня в Национальном Собрании потасовке между руководителем фракции «Светлая Армения» Эдмоном Марукяном и депутатом фракции «Мой шаг» Сасуном Микаеляном.
«Хочу однозначно подчеркнуть свое отношение, заявить, что осуждаю любое насилие в любом его проявлении, поскольку оно бывает не только физическим, но и моральным, психологическим и нужно прямо подчеркнуть, что уже два года революционная команда, в том числе члены парламента и правительства подвергаются моральному и психологическому насилию», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что женщинам-депутатам от правящего большинства в социальных сетях грозят изнасиловать, с их детьми грозят расправиться на улицах, распространяют самые лживые сведения о депутатах блока «Мой шаг».
«Все это преследует одну цель – сломить дух политического большинства, разрушить и раздробить существующее между депутатами и народом доверие»,- сказал Никол Пашинян.
«Просмотрев видеозапись произошедшего сегодня утром, я задаю один простой вопрос: зачем выступающий спустился с трибуны и быстро направлялся к Сасуну Микаеляну? Чтобы развернуть политический диалог? Или если даже Сасун Микаелян встал со своего места, откуда у него уверенность, что он просто Сасун Микаелян не собирался выйти из зала, проявив тем самым свое возмущение.
Иначе как провокацию я не могу охарактеризовать произошедшее, особенно, после того, как просмотрел эту видеозапись несколько раз. Я осуждаю также то, что мы поддаемся на провокации», - сказал Никол Пашинян, добавив:
«Я считаю произошедшее самым большим поражением нашей команды и себя лично, которое мы имели после революции. Но пусть это никого не вдохновляет».
Никол Пашинян подчеркнул, что сегодня в Армении установилась исключительная ситуация, когда власть становится жертвой насилия со стороны обслуживающих интересы прежней власти парламентских сил.
«Власть каждый день становится объектом насилия сержевской и кочаряновской преступной банды и обслуживающих их парламентариев», - заявил премьер-министр.