Պուտինը շնորհավորել է նախկին ԽՍՀՄ երկրների առաջնորդներին մայիսի 9-ի առթիվ
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական հեռագրեր է հղել նախկին ԽՍՀՄ երկրների առաջնորդներին՝ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, հայտնում է Կրեմլի կայքը:
Պուտինը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի ղեկավարներին և քաղաքացիներին: Նաև շնորհավորել է Ուկրաինայի և Վրաստանի ժողովուրդներին:
Պուտինը նշել է, որ այս երկրներում սրբորեն հարգում են հերոսների հիշատակը, որոնք իրենց քաջությամբ, նաև՝ թիկունքի աջակցությամբ, կարողացել են ջախջախել նացիզմը:
Պուտինը կոչ է արել ներկա սերունդների պահպանել հայրենիքի ազատությունը պաշտպանող անձանց հիշատակը:
ՌԴ նախագահն ընդգծել է, որ սխրագործության ընդհանուր հիշողությունը կնպաստի երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:

Путин поздравил с 9 мая лидеров бывшего СССР
Президент России Владимир Путин направил поздравительные телеграмы по случаю 75-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне лидерам бывшего СССР, а также народам Украины и Грузии, сообщает сайт Кремля.
Путин направил поздравительные послания лидерам и гражданам Армении, Азербайджана, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдавии, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Абхазии, Южной Осетии.
Путин отметил, что в наших странах свято чтут память героев, которые своим мужеством на фронте и самоотверженным трудом в тылу помогли одержать победу над нацизмом.
Путин назвал священным долгом нынешних поколений сохранить память о тех, кто отстоял свободу родной земли.
Президент подчеркнул, что общая память о подвиге будет способствовать развитию двусторонних отношений.