Իշխանությունում մարդիկ են, որոնք ունակ են քաղաքական ընդդիմախոսներին հետևից հարվածել, ոհմակով հարձակվել. իրավապաշտպան
08/05/2020 14:34
Այն, ինչ այսօր տեղի ունեցավ խորհրդարանում, խայտառակություն էր, բայց նաև շատ բնական, որովհետև մարդիկ հնարավորություն ունեցան ճանաչելու իրենց ընտրյալներին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Իշխանությունում մարդիկ են, որոնք ունակ են մարդ ծեծել, ծեծկռտուք հրահրել, քաղաքական ընդդիմախոսներին հետևից հարվածել, ոհմակով հարձակվել: Այս ամենը պետք է մի օր բացահայտվեր, որովհետև քաղաքական մեծամասնությունն այս որակների կրողն է», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Ռուբեն Մելիքյանի խոսքով՝ բռնության բացառումը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ դեռևս 2019 թվականի օգոստոսի 5-ին Ստեփանակերտում հնչեցրած համազգային կոնսենսուսի հիմքը պետք է լիներ:
«Նա գրեթե բառացի ասաց՝ բռնությունը պետք է բացառվի, և այդ կանոնը խախտող անձինք և քաղաքական ուժերը պետք է նետվեն հայ ժողովրդի պատմության աղբանոց: Ես կարծում եմ, որ սրանք շատ հետաքրքիր խոսքեր են», - ամփոփեց իրավապաշտպանը:

У власти оказались люди, которые способны избить человека, ударить сзади и напасть стаей на политических оппонентов – Рубен Меликян
08/05/2020 17:24
Произошедший сегодня в парламенте Армении инцидент – это просто позорище, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник Рубен Меликян.
«У власти оказались люди, которые способны избить человека, устроить драку, ударить сзади своих политических оппонентов, напасть стаей. Все это когда-нибудь должно было проявиться, поскольку политическое большинство – носитель именно этих качеств», - сказал Рубен Меликян.
По словам правозащитника, исключение насилия должно было стать основой озвученного еще 5 августа 2019 года в Степанакерте премьер-министром Николом Пашиняном общенационального консенсуса.
«Он почти буквально сказал: насилие должно быть исключено и люди и политические силы, нарушившие это правило должны быть выброшены на свалку истории армянского народа. Я считаю, что это очень интересные слова», - резюмировал правозащитник.