Ե՞րբ է վերականգնվելու Չարդախլու բնակավայրում Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների հուշարձանները, որոնք ավերվել են Ադրբեջանում. ԱԳՆ խոսնակի հարցը՝ Ալիևին
08/05/2020 10:50
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահի՝ «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում Հայաստանի վերաբերյալ խոսքերը։
«Հայրենական մեծ պատերազմի 75-ամյակը լավ առիթ է՝ վերհիշելու և հարգանքի տուրք մատուցելու համաշխարհային չարիքի դեմ պայքարի ելած և հաղթանակած բոլոր ժողովուրդների զոհողությանը և միասնությանը:
Համոզված ենք, որ պատմական հիշողությունը մարդկային արժանապատվության կարևորագույն արժեքն է, իսկ այդ պատմական հիշողության կեղծումը և այն նեղ քաղաքական շահերին ծառայեցնելու փորձերը վկայում են, որ դրանց հեղինակները չունեն ոչ պատմության, ոչ արժանապատվության և ոչ էլ հիշողության զգացում», - ասել է ԱԳՆ խոսնակը։
Նաղդալյանն ընդգծել է՝ Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ փորձ է արել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում նացիզմի դեմ տարված հաղթանակի 75-ամյակը ծառայեցնելու հայ ժողովրդի հանդեպ տասնամյակներ վարվող իր թշնամական քարոզչությանը:
«Հայ ժողովրդի ներդրումը երկրորդ համաշխարհային պատերազմում դաշնակիցների հաղթանակի գործում ոսկե տառերով է գրված համաշխարհային պատմության էջերին:
Մենք հպարտությամբ ենք հիշում բոլոր հերոս հայորդիների անունները թե Կարմիր բանակի և նրա ազգային դիվիզիաների, թե հակահիտլերյան կոալիցիայի անդամ երկրների բանակներում, թե դիմադրության շարժման և թե հետախուզության շարքերում: Իրենց նվիրմամբ և խիզախությամբ նրանք արժանի եղան իրենց նախնինների և ազգային հերոսների, այդ թվում առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին փառքով պսակված մարտիկների հիշատակին», - նշել է Ա. Նաղդալյանը:
ԱԳՆ խոսնակի դիտարկմամբ՝ այսօր Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պետության պահպանության և խնամքի ներքո գտնվում են Հայրենական Մեծ պատերազմի մասնակիցների շուրջ վեց հարյուր հուշարձաններ:
«Հենց վերջիններս են հանդիսանում մեր միասնական հաղթանակի պատմության անխոս վկաները: Մենք դատապարտում ենք հուշարձանների հանդեպ բոլոր ոտնձգությունները ոչ միայն խոսքով, այլև այն իրողությամբ, որ Հայաստանի պատմության ընթացքում երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մարտիկներին նվիրված որևէ հուշարձան չի ենթարկվել ոտնձգության:
Այս տեսակետից Ադրբեջանի ղեկավարությանը պարզապես հարց եմ ցանկանում ուղղել, որի պատասխանը բոլորիս կողմից ակնկալվում է գործով. արդյոք երբ է վերականգնվելու Չարդախլու բնակավայրում Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների, այդ թվում խորհրդային մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանին և Համազասպ Բաբաջանյանին նվիրված հուշարձանները, որոնք ավերվել են Ադրբեջանի Հանրապետության շրջանում», - մեկնաբանել է ԱԳՆ խոսնակը։

Armenia’s MFA spokesperson to Aliyev: When will we witness the restoration of monuments of Chardakhlu settlement dedicated to the heroes of the Great Patriotic War destroyed in Azerbaijan?
08/05/2020 11:24
Spokesperson of Armenia’s Ministry of Foreign Affairs (MFA) Anna Naghdalyan has issued a comment regarding Azerbaijan President Ilham Aliyev’s comments on Armenia in an interview with TASS news agency. The Armenia MFA spokesperson’s comment reads as follows:
“The 75th anniversary of the Great Patriotic War is a good occasion to recall and pay tribute to the sacrifices and unity of all the peoples who prevailed in the fight against the world's evil.
We are convinced that historical memory is the greatest value of human dignity, and the falsification of historical memory and its use for narrow political interests demonstrate lack of sense of history, dignity and memory.
I regret that the President of Azerbaijan once again attempted to use the 75th anniversary of the victory over Nazism in World War II in his decades-long hostile propaganda against the Armenian people.
The contribution of the Armenian people to the victory of the Allied Powers in World War II has been inscribed in gold on the pages of world history.
We proudly remember the names of all Armenian heroes, whether fighting in the Red Army and its national divisions, in the armies of Allied Powers or in the ranks of the Resistance movement and intelligence. With their devotion and courage, they deserved to be commemorated along with their proud ancestors and national heroes, including the glorified warriors of World War I.
Today, on the territory of the Republic of Armenia, about six hundred monuments dedicated to participants of the Great Patriotic War are under the state protection and care. Those are the perpetuated witnesses of the history of our common victory. We condemn every attack on the monuments, and our resolve has been manifested not merely in words, but in the fact that no monument dedicated to World War II warriors has been a subject to attack in the history of Armenia.
From this perspective, I would like to address a question to the leadership of Azerbaijan in anticipation of an answer to be translated into certain actions: when will we witness the restoration of monuments of Chardakhlu settlement, which were dedicated to the heroes of the Great Patriotic War, including those dedicated to the Soviet marshals Ivan (Hovhannes) Baghramyan and Hamazasp Babajanyan, which were destroyed in the Republic of Azerbaijan?"